Stykač – čo to je a ako presne funguje?

Žijeme v modernej dobe, v ktorej sa dennodenne stretávame s inováciami v rôznych oblastiach. Mnohé z nich ani nestačíme sledovať, pretože sa menia tak rýchlo, že ich jednoducho nestihneme zaregistrovať, alebo nás daná oblasť až tak veľmi nezaujíma. Napríklad taká elektrika a jej fungovanie je pre mnohých zaujímavosťou a častokrát aj veľkou neznámou. Vyznať sa v nej je hotová veda, čo uznáte najmä vtedy, ak raz budete potrebovať pomoc skúseného elektrikára. Dnes sa bližšie pozrieme na stykač. Pýtate sa, čo to je? Čítajte ďalej a dozviete sa, prečo vám v domácnosti uľahčí život a ako presne prebieha jeho fungovanie.

architektura

Stručná charakteristika stykača a jeho funkcie v domácnosti


Domácnosť sa častokrát nezaobíde bez detailov, o ktorých možno veľakrát ani len netušíme. Stačí nám, že všetko funguje tak, ako má. Odborné veci prenechávame na profesionálov a my sa potom tešíme z toho, ako všetko do seba zapadá a ako nám spotrebiče i osvetlenie krásne fungujú. Poďme sa ale pozrieť na to, čo stykač vlastne je. Ide o akýsi spínač, ktorý je elektromagneticky ovládaný a slúži prevažne na spínanie elektrických obvodov v strednom a vysokom výkone. Stykač sa skladá z hlavných spínacích kontaktov, no disponuje aj ďalšími, pomocnými. Pomocné kontakty sú nízkonapäťové a môžu byť spínanie, rozpínacie alebo prepínacie. Stykač je možné využiť v rôznych odvetviach a oblastiach, no najčastejšie ho nájdeme elektromotoroch a elektrických peciach, no svoje nezastupiteľné miesto má napríklad aj v oblasti vykurovania.

luxusní dům

Ďalšie využitie a kategorizácia stykača


Stykač je potrebný pre fungovanie viacerých elektrických spotrebičov alebo rôznych strojov. Svoje využitie nájde pri verejnom osvetlení či pri častiach obvodov v rôznych budovách. Stykač je potrebný aj vtedy, keď chceme jedným vypínačom ovládať viacero elektrických okruhov. Nie je však stykač ako stykač a pokiaľ si chceme byť istý, že sme vybrali správny, mali by sme najskôr poznať jeho kategorizáciu. Jednotlivé kategórie sú vytvorené na základe dvoch kritérií, ktorými sú záťaž a prúd. Záťaž je odstupňovaná od najnižšej po najvyššiu. Prúd môže byť striedavý alebo jednosmerný.

Stykač je v domácnosti veľkým pomocníkom, pretože je možné ním ovládať hocičo a odkiaľkoľvek. Prečítajte si viac o výhodách tohto skvelého vynálezu na webovej stránke http://www.legrand.sk/.