Spejeme k tomu, že budeme len platiť platobnou kartou?

Tento spôsob platby má svoje výhody, ale i nevýhody. Veľkou nevýhodou je, napríklad, že ani neviete ako a na konci mesiaca, už máte prázdny účet. Keď platíme platobnou kartou nedržíme v ruke fyzické peniaze a neuvedomujeme si reálnu hodnotu toho koľko peňažných prostriedkov sa chystáme minúť.
Výhody
 
kreditní karty.jpg

 1. Rýchlosť a pohodlnosť

Platba kartou je výhodná v tom, že ak nájdete niečo, čo sa vám páči alebo súrne potrebujete zaplatiť účet a nemáte po ruke hotovosť ani bankomat.
 

 1. Nemusíte mať pri sebe hotovosť

Dajme tomu, že ste v inom meste, ktoré nepoznáte a neviete, kde je bankomat, pretože máte vybitý mobil. Dnes už sa dá platiť kartou od kaviarní po obchody s oblečením.
 

 1. Vrátenie časti nákupu

V dnešnej dobe existuje veľa druhov kariet a vernostných programov. Každá banka má inú ponuku a vracia iné percento z predaja vo vybraných obchodoch. Niekedy to môže byť aj 10%!
 

 1. Kreditné karty

Sú vhodné na prekrytie obdobia, keď nemáte dostatok financií, ale nechcete sa zaťažovať úverom. Je viac druhov a podľa toho plynú podmienky a výhody. Na kreditnej karte nesplácané tradičnú splátku ako pri úvere, ale iba percento.

kreditní karta.jpg
 

 1. Platba online

Ďalšou veľkou výhodou je platba online alebo používanie internet bankingu. Týmto spôsobom viete poslať peniaze deťom, ak ich súrne potrebujú, a to už aj cez mobilnú aplikáciu alebo si dokonca požiadať o úver. Ten môžete mať na účte aj do 24 hodín.
 

 1. Platby v zahraničí a cestovné poistenie

Ak ste na dovolenke a dôjde vám hotovosť nezúfajte, buď stačí nájsť bankomat alebo nájsť miesto, kde sa dá platiť kartou.
 
 

 1. Booking hotela alebo dovolenky

Na booking hotela alebo dovolenky väčšinou potrebujete emblosovanú kartu. Väčšinou to funguje tak, že vám buď rovno stiahnu potrebnú sumu alebo ju len zmrazia. Záleží to na podmienkach hotela alebo webu.
Nevýhody

 1. Neuvedomujeme si koľko utrácame
 2. Možnosť ukradnutia údajov alebo strata karty
 3. Zadlženie sa
 4. Poplatky za kartu, vedenie účtu, úroky kreditnej karty a iné