Ako zvládnuť dlhú cestu? Nemusí to byť len s internetom

Nielen deti, ale aj dospelí si počas cesty musia urobiť prestávku. Poprechádzať sa, ponaťahovať sa, zmeniť na chvíľu polohu. A zatiaľ čo posádka auta sa dokáže občerstviť, napiť a najesť za jazdy, vodiči by tak mali urobiť počas prestávky. Jedenie za volantom by mohlo totižto ovplyvniť ich postreh, rýchlosť reakcií a samozrejme zaneprázdnenosť ich rúk počas šoférovania. Je dobré, ak si počas prestávky dopraje šofér aj kofeínový alebo energetický nápoj. Pozor. Po prebdenej noci, či už v práci alebo na oslave, sa neodporúča šoférovať! Všetci to vieme, ale predsa sa stále stávajú prípady mikrospánku za volantom. Nepreceňujme teda naše sily a neohrozujme našich blízkych v aute i ostatných na cestách.

tablet.jpg

Pre vaše ratolesti však určite zbaľte niečo na zahryznutie. Či už nejakú tú desiatu, ovocie, koláčik alebo chrumky, keksíky. Pretože neviete ani hodiny, ani minúty, kedy ich prepadne chuť si niečo zajesť. Občas to môže byť aj za prvou zákrutou od vášho domu. A nezabúdajme tiež na pitný režim.
Ako však zvládnuť dlhú cestu s deťmi, napríklad naprieč Slovenskom, ak im nechcete dávať do rúk mobil, či tablet? Týka sa to najmä malých detí, ktorým takéto zariadenia do rúk nepatria. (Poznáme však mnohí, že existujú kritické chvíle, kedy to už inak nejde, ale chceme, aby to bola až posledná možnosť.) Alebo v prípade, že mobilný internet v zariadení nemáte.

Jednou z možností sú detské rozprávkové knižky. Nie každý však v aute znesie dlhodobejšie čítať, kým je vozidlo v pohybe. Nakoľko by vám mohlo ostať nevoľno, pouvažujte nad narozprávanými rozprávkami (audioknihami)na CD, ktoré budete púšťať počas jazdy. Deti si niektoré natoľko obľúbia, že ich sú schopné počúvať dookola, ale za to ticho to stojí.
Najlepším riešením je, ak dieťa po ceste spí. Mnohí si naplánujú cestu buď skoro ráno, kedy deti dospávajú skorý budíček alebo na obed, kedy tie menšie absolvujú svoj obedný spánok a vy nemusíte riešiť, kde si pospí.
Z domu im nezabudnite zobrať nielen všetko potrebné oblečenie, ale aj hračky, prípadne mojkáčikov bez ktorých by nezaspali. Bábika, či autíčko, lego, malé rozprávkové postavičky na hranie, plyšoví kamaráti, či detské knižky sú dobrou voľbou na cesty. Dnes už existujú aj detské interaktívne knihy (nazývané aj Quiet book), kde pomocou suchého zipsu môžu deti presúvať obrázky. Napríklad si oblečú postavičku, priradia kvietku ku farbám alebo mláďatká ku svojim zvieracím maminkám.

kufr.jpg

Každý pozná svoje deti a vie s čím sa najradšej zahrajú – i keď ako naschvál počas jazdy vaše zaručené tipy nemusia fungovať. Dôležité je len, aby sme nezabudli ani na túto zložku našej cesty a aspoň ako tak sa pripravili. Keď sklamú hračky, skúste si spievať pesničky, dávať hádanky alebo hľadajte na ceste autá podľa farieb. Ak máte pult na autosedačkách, tak si môžu tiež kresliť. Myslime však na bezpečnosť detí v aute a občas skontrolujme, či sa vo víre hry dieťa nevytiahlo z bezpečnostných pásov. (Niektoré si totiž dokážu vyslobodiť ramená z akokoľvek stiahnutých pásov.)