Smart domácnosť a jej podstata

Pojem smart domácnosť rozhodne nepatrí medzi najnovšie technológie. Pokiaľ ste však o smart domácnosti ešte nepočuli, ste na správnom mieste a niekoľkými vetami sa vám budeme snažiť priblížiť ich podstatu. Tieto riešenia sú na trhu pomerne dlhú dobu, no približne v roku 2017 sa o nich začalo hovoriť vo väčšom meradle a dnes už ponúkajú riešenia smart domácnosti i telekomunikační operátori či dodávatelia elektriny. Prax dnes už ponúka celý rad rôznych možností v tejto oblastí. Pozor však na občas zavádzajúcu interpretáciu a neočakávajte, že vám napríklad táto technológia zapne na diaľku žehličku alebo nakŕmi psa počas vašej neprítomnosti doma.
domácí systém

Aké služby nám ponúka smart domácnosť


Podstatou smart domácnosti je fakt, že majitelia nehnuteľnosti majú pohodlnejšie a bezpečnejšie bývanie. Pýtate sa prečo možno hovoriť aj o bezpečnosti? Tá je totižto zabezpečená pomocou bezpečnostných kamier a senzorov, ktoré vás dokážu v prípade nezvyčajných situácií na takýto stav upozorniť a nahrať ju vo video formáte. Podstata kamier a senzorov sa však vyznačuje značnou dávkou variability, a tak je len na majiteľovi, či ich využije čisto na udržanie požadovanej miery bezpečnosti alebo bude prostredníctvom https://sk.linguee.com/slovensk%25C3%25BD-anglick%25C3%25BD/preklad/prostredn%25C3%25ADctvom.html nich komunikovať i so svojim známymi.

intelingentní domácnost

Smart domácnosť sa však tiež týka zvýšenia úrovne pohodlia samotného bývania. Z hľadiska komfortu možno hovoriť napríklad o možnosti ovládania svetiel z pohodlia gauča, regulovania vykurovacej sústavy či načasovania stiahnutia roliet či žalúzií v preddefinovanej časti dňa. Vykurovanie je napríklad možné nastaviť pri zohľadnení špecifických situácií ako je napríklad otvorené okno kvôli vetraniu. V prípade osvetlenia je napríklad možné nastaviť automatické rozsvietenie malej lampy v prípade potreby ísť na toaletu. V týchto situáciách človek ocení prítomnosť rôznych senzorov. Takéto príklady predstavujú zlomok z prakticky využiteľných možností smart domácnosti. Variabilita je skutočné obrovská, a tak záleží len na vašej kreativite. Pozrime sa však na riešenia, ktoré sú v našich obydliach využívané najčastejšie, vďaka čomu im môžeme dať prívlastok masové. V základnom balíčku je teda prítomná riadiaca jednotka, pohybový senzor, dverový senzor a v niektorých prípadoch i zopár ďalších komponentov. Ďalšie kompatibilné zariadenia i senzory je následne možné dokúpiť a pozdvihnúť tak celé riešenie o triedu vyššie.

Viac o smart domácnosti sa dočítate na internetovej stránke https://smartmagazin.sk/.