Múdry ako sliepka? Áno, aj toto zviera by vás mohlo prekvapiť svojou inteligenciou


Sliepky
Už ako malé kuriatka dokážu rozoznávať počet objektov, dokonca ovládajú najzákladnejšie sčítanie a odčítanie. Komunikujú veľkým množstvom vizuálnych prejavov a širokou škálou zvukov. Vnímajú čas a samé seba, rozpoznávajú farby. Kvôli svojej inteligencii  majú sliepky v klietkových chovoch psychické poruchy a môže dôjsť aj k náhlemu úmrtiu.

kráva

Kozy
dokážu si vybudovať priateľský vzťah s človekom. Vedia sa naučiť rôzne triky a riešiť hlavolamy. Naučené zručnosti si zapamätajú na niekoľko rokov. Tieto milé, často vtipne vyzerajúce stvorenia sú veľmi zvedavé a pri jedle nepohrdnú takmer ničím. Niektoré kozy vyskočia až do výšky 3,5 metra. Využívajú sa aj na predvídanie sopečnej činnosti.

Ovce
Zdá sa, že reagujú na svoje meno. Rozpoznajú ľudí podľa tváre. Dokážu riešiť úlohy, takmer tak dobre, ako šimpanzy. Tiež dobre počujú a vidia farebne. Tieto brčkavé stvorenia sa najradšej držia spolu a sú prirodzene plaché.

Kravy
Ak prechádzate popri lúke, na ktorej sa pasú kravy, uvidíte, ako všetky zdvihnú hlavy a začnú sa na vás uprene so záujmom pozerať. Páči sa im aj hudba, vtedy dokonca prídu bližšie.
Pamätajú si cestu domov, aj z väčšej diaľky. Krava prežíva hlboké emócie. Vie sa poučiť z vlastných chýb, tak ako aj z chýb iných.

kuře

Prasa
Je najinteligentnejšie z domácich zvierat. Nie nadarmo sa hovorí, že majú ľudia s prasiatkami veľa spoločného. Máme podobnú kožu, aj niektoré orgány. Aj ony, tak ako my, svojim „deťom“ spievajú, sníva sa im.
Na rozdiel od psa, sa prasa nestane submisívnym, ale je na rovnakej úrovni s majiteľom.
Stáva sa veľmi obľúbeným domácim miláčikom, majitelia ich radi učia napríklad agility, ktoré je určené pre psy. Pri výskumoch hrali aj jednoduché videohry.

Veľa vecí na tejto planéte je pre nás ešte tajomstvom. Stále zisťujeme nové, prekvapivé informácie, ktoré obohacujú náš život a v zvieracej ríši je ich neúrekom.