Inflácia je dobrá

Z každej strany počúvame, ako je inflácia zlom v tom najhoršom zmysle slova. Ak je inflácia, tak všetko zdražuje – ceny bytov, potraviny, ktoré si deň čo deň kupujeme, výlety s rodinou sa predražia, nebudeme si dovoliť nový mobilný telefón, pretože jeho cena vzrástla a investícia do nového rodinného domu je posunutá na dobu neurčitú, pretože cena materiálu nemá hraníc. Omyl! Ak zdražuje všetko, potom teda naozaj všetko. A ak všetko, tak i naša cena. Inflácia sa totiž odrazí i v našich platoch. Budeme si teda môcť dovoliť rovnaký počet produktov, ako tomu bolo i predtým. A ak nastanú rozdiely, tak iba s malou odchýlkou.

kalkulačka

Práve preto by inflácia nemala byť strašiakom konzumujúcej spoločnosti. Ak totiž rastú ceny naokolo, rastie i naša vlastná hodnota. Navyše sa jedná o prirodzený proces každej ekonomiky na svete, z ktorej netreba mať žiaden strach. Na jej meranie sa využíva spotrebný kôš, ktorý je pomyselne naplnený statkami, ktoré bežní ľudia spotrebúvajú. Obsahuje tie najdôležitejšie výdaje – výdaje na stravu, ubytovanie, voľný čas.

euro

V súčasnom období sa Slovenská republika nachádza v perióde miernej inflácie – rast cenovej hladiny a množstva produktov, ktoré si môžeme za peňažné jednotky zakúpiť, neprekračuje tempo rastu výkonu ekonomiky. Hovoríme teda o takej inflácií, ktorá by nemala mať negatívne dopady na fungovanie celého ekonomického systému krajiny a je zdravou infláciou. Nebolo tomu dávno, keď sa Slovensko ocitlo v miernej deflácii. Jedná sa o znižovanie celkovej cenovej hladiny, hovoríme teda o opaku inflácie. Deflácia sa však na prvý pohľad môže zdať ako jasným víťazom pomysleného boja – budeme predsa nakupovať za lacnejšie. Opak však môže byť pravdou. Deflácia môže krajiny používajúce euro poslať do recesie a nastaviť podklad pre krízu. A vtedy nie že budeme nakupovať lacnejšie produkty, no ľahko sa môže stať, že prídeme o prácu.