Euro vs. Koruna


Asi ste pocítili ten zvláštny pocit i vy. Pocit, kedy sledujeme ceny bežných vecí a vidíme, že sa zaokruhlujú smerom nahor. Sumu 1 Euro už pomaly chápeme ako 1 Korunu. Chceme nechať tringelt? Pri sume povedzme 58 euro necháme tringelt 2 eurá. Lenže to je 60 Korún! V dobe, kedy sme neprijali menu Euro, by ste niekomu nechali 60 Korún so slovami „to je dobré“?
malý poklad
Nie som žiadny strýko Držgroš, druhým doprajem, len chcem poukázať na to, ako sa touto menou dajú rýchlo zaokrúhliť ceny smerom nahor. Idem pánskemu holičovi a zaplatím 6 Euro a je mi to skoro jedno. Keby mi kedysi pánsky holič povedal sumu 180 Korún, tak by som ho obvinil z krádeže! Kupoval som „desiny“ cigarety za 35 Korún. Dnes stoja tie najhoršie šmejdy 3 Eurá aj 10 Centov. Teda 93 Korún. „Desiny“ sa podľa zákona prestali vyrábať, pretože si ich mohli dovoliť aj školáci. Najhlúpejšia výhovorka, akú som kedy počul! Teraz si školáci kupujú cigarety aj tak, len za ne dajú 3 Eurá 10 Centov minimálne a nevyfajčia 10 cigariet, ale 20. Ak chcú machrovať drahšou značkou, zaplatia viac, skoro 4 Eurá. 120 Korún za otrovu. A na jedlo, desiatu im ani nezostane.  Sadli sme si s kamarátom na pivo a skoro všade sme zaplatili 15- 20 Korún. Dnes zaplatíme minimálne 1 Euro.  Išli sme na bežný nákup a zaplatili sme tak 50 Korún. Dnes za bežný nákup zaplatíme 10 Eúr. Bol som ešte mladší a na zábavu som dostal 100 Korún. Zabavil som sa na celý deň, pričom som využil aj cestu autobusom, zostali mi aj peniaze na vstupné, aj na nejaké osvieženie. Ako sa dnes zabavím za 3, 50 Euro? Nijako a ešte pôjdem tam aj naspäť peši, pričom nemám ani len na vstupné. Zábavné atrakcie na hodoch stáli 45 Korún, tie drahšie. Dnes stoja tie lacnejšie 4 Eurá. 120 Korún. Ak som si chcel dopriať originál disk s obľúbenou hudbou či videohrou a stáli 600 Korún, veru som si ich potom vážil a jednalo sa o to najlepšie z tohto druhu tovaru. Dnes stoja hry na nové konzoly okolo 60 Euro, teda 1800 Korún.
žába na nákupech
Nič iné my neostáva len sa prispôsobiť, ale chcel som vám ukázať ten rozdiel. Ako ľahko sa dá táto nová mena zneužiť. Jednu výplatu teda minieme veľmi ľahko, ani nevieme ako. 600 Korún už berieme ako 20 Korún. Uvedomujeme si to?