Čo chýba nášmu vidieku


Malé obchody do 400 metrov štvorcových predajnej plochy na slovenskom vidieku  majú problémy, aby prežili. Za posledných dvadsať rokov boli zatvorené stovky malých predajní. Jediným riešením tejto nepriaznivej situácie je viac  podporiť vidiecke podnikanie, najmä predajne v obciach do 1000 obyvateľov.
Podporuje sa kadečo, ale bohužiaľ často sa podpora nedostane ku tým, ktorí pomoc skutočne potrebujú. V malých obciach podnikatelia odumierajú. Ak nebude na našich dedinách prosperujúce pohostinstvo, remeselníci alebo farma, stanú sa z našich dedín skanzeny a bude pokračovať ich vyľudňovanie. Už dnes nájdeme na mnohých miestach opustené domy. Starí obyvatelia zomreli a mladí odišli do mesta.  

slovensko

Vidiecke predajne sú zanedbanou oblasťou slovenského maloobchodu. Ich problémy sa celé roky neriešili. Mnohé z nich sú stratové. Strata možnosti zakúpiť si v obci potraviny a oblečenie je problémom nielen pre mladé rodiny. Aj  starší ľudia a všetci tí, ktorí nemôžu autami dôjsť do väčších miest, musia  túto situáciu zložito riešiť. Mnohí odborníci preto navrhujú, aby štát uvoľnil finančné prostriedky a poskytol vyššie dotácie podnikateľom na vidieku.

pracovník

V obciach však nezanikajú iba predajne. Ďalším problémom nášho vidieka je  ubúdanie remeselníkov. Za posledných desať rokov ubudli na vidieku murári, stolári, automechanici i opravári. Služby v mnohých obciach sú tým skutočne ohrozené. Rekonštrukcia domu sa dnes stáva nočnou morou. Veď skúste dnes zohnať remeselníka, ktorý vám poskytne dobrú a kvalitnú prácu za primeranú cenu. Firma vás finančne zruinuje a vôbec vám nezaručí, že práca bude kvalitná. Remeselníci, ktorí pracujú na živnosť, sú obsadení na niekoľko mesiacov dopredu. Nuž a rôzni domáci majstri sa nechajú dlho prehovárať, potom nepriznajú, že niečo nevedia alebo tomu nerozumejú, a pohroma je na svete.