Čítajme!


Americkí vedci zistili, že čítanie kníh je dôležité preto, lebo…
Aj tak by sa tento článok mohol začať. Ja si však nemyslím, že na to potrebujeme špeciálne výskumy a dlhoročné pozorovania. Každému z nás už od prvého ročníka školy hovoria aké je to pre nás podstatné aby sme čítali. Dokonca existuje povinné čítanie, teda zoznam kníh, ktoré by mal každý počas štúdia prečítať. Aspoň tých zopár kníh, ktoré väčšinou stoja za to by mal prečítať každý z nás. Avšak vďaka mobilom, počítačom, tabletom a iným technickým vymoženostiam je len pre málo detí a mladých lákavé zobrať do ruky knihu a čítať. Stále sa nájde niečo lepšie, zaujímavejšie. Čas sa skrátka dá tráviť úplne inak. S tým môžem súhlasiť. Prečo si však nenájsť aspoň pár minút denne kedy zabudneme na všetko a ponoríme sa do sveta, ktorý existuje len v tej danej knihe? Je to pre nás prospešné hneď z niekoľkých hľadísk.

knihovna

1.       Rozvíja to našu fantáziu a predstavivosť. Ľudia, ktorí majú tieto oblasti viac rozvinuté sú inteligentnejší, dokážu na veci pozerať globálnejšie, život sa im zdá veselší a optimistickejší.

2.       Zlepšuje to vašu slovnú zásobu. Už sa vám určite stalo, že ste chceli niečo povedať, ale nevedeli ste sa vyjadriť správne. Prípadne ste písali nejakú esej a uvedomili ste si, že na danú tému už ďalšie synonymum bez pomoci
nevymyslíte. Aj v týchto problémoch sa môžete čítaním kníh zlepšiť.

3.       Aspoň na chvíľu uniknete realite, ktorá je nie vždy krásna. Ponoríte sa do sveta kde možno neexistujú žiadne problémy alebo aj existujú, ale vy viete, že sa to nakoniec všetko dá do poriadku a vyrieši. A život je opäť super. Minimálne ten knižný.

svazek

Žánrov je mnoho, vybrať si môže naozaj každý. Treba len porozmýšľať čo by vás zaujímalo, vybrať si tú správni knihu (v kníhkupectvách vám určite radi poradia) a potom sa len ponoriť do čítania. Nebolí to a možno objavíte svoje nové hobby.