Naše osvetlenie každodenné, alebo čo je dobré vedieť o svietení


V prvom rade je snáď dobré si uvedomiť, že svetlo vytvára priestor. Čím viac svetla, tým väčší priestor opticky vznikne. Pravdaže závisí to aj od farieb na stenách, biela farba priestor opticky zväčšuje a tmavšia pôsobí zmenšujúco.
Takisto teplota farby je dôležitá, tá sa určuje v Kelvinoch (K) a jej rozsah je (všeobecne)
od 1000 K (červená) až po 10 000 k (silnomodrá).
Na trhu sú najčastejšie tieto druhy:

světlo
 

  1. Teplá biela (2700 – 3000K) – žlté svetlo podobné žiarovkám
  2. Denná biela (4000 – 4500K) – biele svetlo, podobné osvetleniu vonku
  3. Studená biela (6000 – 6500K) – svetlo s modrastým nádychom

 
Farba svetla je určujúcim prvkom, ktorý vytvára kompletný dojem z priestoru.
 
Teplá bielaje ideálnou voľbou do obytných miestností či spální. Denná biela je pomyselným stredom medzi teplou a studenou bielou. Ak sa neviete rozhodnúť či teplú, alebo studenú bielu, tak dennou bielou určite nič nepokazíte. Studená biela ja vhodná na osvetlenie kancelárií, chodieb, pracovných priestorov, prípadne aj kúpeľní.

žárovka
 
Svietidiel rôznych tvarov a funkcií je na trhu dostať neúrekom, každý z nás si asi bude vyberať podľa druhu priestoru, dizajnu a použitia. Ale srdcom každého svietidla je emitor svetla, ktorý ho vyžaruje. Dnes sa dá vyberať z viacerých druhov, každý ma svoje výhody aj nevýhody.

  • Žiarovka
  • Žiarivka
  • Halogénová žiarovka
  • LED žiarovka

 
Žiarovkysú akousi klasikou, nízke výrobné náklady sa odrážajú aj na cene, ich životnosť je cca 1000h. Žiarivky sa používajú v kompaktných prevedeniach, známe aj ako úsporné žiarovky, vzhľadom na ich nízku spotrebu. Sú však citlivé na časté cykly vypnutie/zapnutie. Halogénové žiarovky majú vyššiu účinnosť, napr. 42W výkonu je porovnateľný s cca 60W klasickou žiarovkou. LED žiarovky sú dnes najnovším a najmodernejším spôsobom svietenia, majú životnosť až 50 000 hodín a vysokú účinnosť, šetria energiu a tým aj našu peňaženku. Degradácia sa prejavuje až od 15 000 hod, pri 50tis. je to približne o 20-30% svietivosti.

lampička

Stačí si teda len správne vybrať, zladiť potrebu a predstavu s ponukou a vytvoriť si svoje kvalitné osvetlenie, aby sme sa doma cítili naozaj ako doma