Ako šetriť / ako hospodáriť s peniazmi


Financie je téma z bežného života a riešia ju ľudia pomerne každý deň. Platiť elektrinu , vodu plyn nájom a iné položky Vám  každý mesiac robia vrásky a často krát Vám ostane veľmi málo na prežitie a prežitie vašej rodiny. Preto tu máme niekoľko tipov ako ušetriť peniaze aby boli vaše financie vždy lepšie ako pred mesiacmi.

peníze

Rezerva
Je veľmi dobre mať nejakú finančnú rezervu. Ale nie vždy sa dá odložiť nejaké to euro s Vášho prímu. Ak sa dá , aspoň málinko odložte si , pretože sa Vám zíde na horšie časí. Skúste aspoň málo z toho čo zarobíte si odložiť a z mála môže  byt viac a nakoniec budete možno prekvapený že ste si dokázali ušporiť viac ako ste si myslite. Samozrejme nepôjde to hneď , bude to trvať dlhú dobu ale peniaze mate a môžete ich potom hocikedy minúť a šetriť znova. Stavte si nejaký ciel a snažte sa ho splniť a máte rezervu akú potrebujete.

pokladnička

Žiadne kreditky
Kreditky sú najväčším problémom ľudstva. A DOSŤ často dostavajú ľudí do veľkých problémov a ani o tom nemusíte vedieť . Preto sa im radšej vyhýbajte a ani nerozmýšľajte nad tým že si nejakú zaobstaráte.

Nákupní zoznam
Ak chodíte často nakupovať , skúste toto nakupovanie obmedziť a nakupujte len vtedy pokiaľ doma už nemáte žiadne zásoby. Urobte si nákupný zoznam a ním sa aj riaďte. Nielen že budete vedieť čo Vám doma chýba ale aj Vám to ušetri peniaze a to tak že budete podlá tohto zoznamu nakupovať lacnejšie ako bez zoznamu. Je to štatisticky dokázane že ak ľudia nakupujú bez zoznamu , mínu v obchode viac ako zo zoznamom.

investice

Z každého rožka troška
Nesiem ako vy ale túto metódu robím stále. Vždy keď idem do obchodu a ostanú my nejaké drobné , odložím si ich a nemíňam. Takto pri každom nakupovaní čo Vám ostane si niečo odložte a zistite že v prasiatku máte možno viac ako na svojom účte. Naozaj je to tak. Všetko čo si odložíte a neminiete Vám ostane v prasiatku a po určitom čase máte peniaze , síce drobné ktoré si môžete zameniť a znova využiť na nákupy alebo niečo iné.