10 najväčších nákupných centier na svete


New South China Mall – nachádza sa v Číne, v provincii Dongguan. S celkovou rozlohou 892 000 m2, z toho prenajímateľným priestorom takmer 660 000 m2pre 2350 obchodov, je najväčším obchodným centrom sveta. Paradoxom je, že tento obrovský komplex bol vyhlásený za mesto duchov, pretože po otvorení v roku 2005 nedokázal pritiahnuť dostatočné množstvo zákazníkov a až 99 % obchodov ostalo prázdnych.
nákup s košíkem

  1. Golden Resources Mall– nachádza sa tiež v Číne, v Pekingu. V rokoch 2004 – 2005 bol najväčším centrom sveta. Rozkladá sa na 6 poschodiach s celkovou rozlohou 560 000 m2. Ide o ďalšie miesto, kde sa nestratíte v dave nakupujúcich. Prvým dôvodom je, že ceny v obchodoch sú nad rozpočet bežných obyvateľov tejto časti. Druhým dôvodom je nedostupnosť voči turistom, pretože sa nachádza mimo centra a väčšina obchodov neakceptuje zahraničné kreditné karty.
  2. SM City North EDSA– nachádza sa na ostrove Luzon, na Filipínach. Má 498 000 m2plochy, ktorá prekypuje životom. Stredisko sa otváralo v roku 1985, avšak stále sa budujú nové časti. Momentálne pozostáva z niekoľkých pristavených budov, v ktorých nájdete okrem obchodov a reštaurácií aj záhrady, kino a iné. V blízkej budúcnosti sa otvoria ďalšie veže.
  3. SM Megamall– nachádza sa taktiež na ostrove Luzon, na Filipínach. Je rozdelený na 2 budovy s celkovou rozlohou 474 000 m2. Budovy sú spojené mostom. Okrem obchodov tu nájdete na zrelaxovanie napríklad novo zrekonštruované klzisko.
  4. Isfahan City Centre– nachádza sa v Iráne. Priestory s rozlohou 465 500 m2ponúkajú viac ako 750 obchodov a reštaurácie, ale napríklad aj 5* hotel či múzeum.

 
Pre doplnenie rebríčka Vám ponúkame zoznam ďalších 5 najväčších nákupných centier, spolu s informáciou o krajine, v ktorej sa stredisko nachádza.
 

  1. 1 Utama – Malajzia
  2. Persian Gulf Complex– Irán
  3. SM Seaside City Cebu– Filipíny
  4. Central World– Thajsko
  5. SM Mall of Asia– Turecko

 jezdící schody
Ako vidno, úspech nie je zaručený veľkosťou plochy, ale silou marketingového ducha. Každopádne, pri návšteve týchto krajín si rezervujte v lietadle batožinu navyše!