Útulný domov v kamióne

Kamiónová doprava je dôležitá pre firmy v rôznych odvetviach, ktoré dokážu prepraviť tovar z bodu A do bodu B, buď na Slovensku alebo v celej Európe. Aj túto prácu musí niekto robiť. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako fungujú vodiči kamiónov dlhodobo na cestách, ako si varia a kde sa umývajú? Toto povolanie je možno dobre platené, ale byť nonstop za volantom a sám, nie je bohviečo. Často zarábajú peniaze na úkor rodiny, nevidia vyrastať svoje deti a nemajú čas na manželku. Celé dni sú zavretí vo svojej kabíne, kde si akoby vybudovali dočasný domov.

kamion

Keď zahliadnem kamión, chodí mi po rozume myšlienka, čo asi ten človek prežíva. Mám kamaráta, ktorý vykonáva toto povolanie už niekoľko rokov a povedal mi, že sa dá na to všetko zvyknúť a po čase cesty už poznáš spamäti a nepotrebuješ navigáciu. Vieš kde môžeš zastať a v kľude si urobiť prestávku, na ktorej čerpacej stanici sa môžeš osprchovať, kde sa dobre naješ alebo si operieš oblečenie.
Kamióny majú kabíny zariadené a prispôsobené na základné fungovanie akoby boli niekde na izbe. Kabína je priestranná, máte tam prenosnú chladničku, obrazovku, kde si môžete pustiť napríklad počas pauzy film.

kabina

Za sedadlami sa nachádzajú nad sebou dve postele, celkom pohodlné a priestranné. Na toaletu chodia kde sa dá a osobnú hygienu vykonávajú na čerpacích staniciach. Tam im s ochotou naberú v prípade potreby aj pitnú vodu, zalejú kávu v termoske a keď im rozumejú, prehodia s nimi aj pár slov. Vracajú sa tam kde to poznajú. Stravu si uvaria na mini plynovej bombe, alebo majú jedlo zabalené z domu. Každý už ako je zvyknutý. To, že sa dá v kamióne vybudovať alternatívne bývanie nám dokazuje nie len veľa šoférov, ktorý sú dennodenne na cestách, ale aj jeden manželský pár z východného Slovenska. Vzali sa a rozhodli sa žiť v kabíne kamióna. Zistili, že ich táto práca baví a napĺňa. Šoférujú striedavo dvaja jednu mašinu. Na cestách sú celé mesiace a vôbec si nelezú na nervy. Veď keby ich táto práca nebavila, nerobili by ju.