Učte sa efektívne


Asi každý z nás pozná ten pocit, keď vám niečo jednoducho nejde do hlavy. Čo ako sa snažíte a učíte, jednoducho to nejde. Každý s tým má raz za čas ako študent problém a je to úplne v poriadku. Ale každému z nás by určite pomohlo niekoľko tipov, ako sa učiť lepšie a efektívnejšie a hlavne, ako si viac zapamätať. Existuje hneď niekoľko spôsobov a je len na vás, ktorý z nich si vyberiete, ktorý z nich vám bude najviac sympatický a hlavne, ktorý vám bude najviac pomáhať.
červené jablko
1.       Majte pokojné miesto
Pre samovzdelávanie je veľmi dôležité, aby ste sa učili niekde, kde budete mať úplný pokoj. Musíte mať miesto, kde vás nebude vôbec nič rozptyľovať, kde sa budete sústrediť len na to, čo sa potrebujete naučiť a nič iné vás nebude vyrušovať. Je dôležité, aby ste také miesto mali, pretože ak vás budú vyrušovať vonkajšie vplyvy, nikdy sa vám dané učivo či dané veci neuložia do dlhodobej pamäte.
2.       Nemajte na stole nič iné, len veci potrebné k učeniu.
Ak učenie príliš neobľubujete, je veľmi ľahké padnúť do toho, že vás rozptýli naozaj úplne všetko. A vy nechcete po dvoch hodinách strávených pri písacom stole zistiť, že sa neučíte, ale prokrastinujete. Odložte mobil, odložte počítač a majte pri sebe len veci, ktoré budete potrebovať na učenie. Uvidíte, ako rýchlo vám to pôjde, keď vás nebude nič rozptyľovať.
staré písmo
3.       Používajte symboly a obrázky
Ľudský mozog si vie zapamätať naozaj veľmi veľa vecí, ale nie vždy sa mu chce. Preto je výborné, keď si k učivu kreslíte alebo priraďujete nejaké symboly. Lepšie sa vám zapamätá všetko, čo sa chcete naučiť. Nie každému to však vyhovuje a niekomu úplne postačia aj farebné fixy, ktorými si všetko podrobne zaznačí.
4.       Jemná hudba
Niekomu k učeniu dopomáha aj zvuková zložka, je to však veľmi individuálne. Niekto potrebuje úplné ticho, ale je dokázané, že určité formy hudbu podporujú efektivitu učenia.