Prečo mať viac detí

V dnešnej dobe je akoby trendom mať len jedno, prípadne dve deti. Ako sa vraví, manželia by mali mať minimálne dve deťúrence. Aby po každom z rodičov ostal dáky potomok. Nech ten náš národ nevymiera.

Samozrejme nie je vždy ľahké v dnešnej dobe priviesť na tento svet a vychovávať deti. Nie vždy sú na to podmienky. Ale ak to nie je také kritické, pouvažujte nad možnosťou ďalšieho dieťa. Hoc sa to nezdá, ale i v dnešnej dobe existujú rodiny so štyrmi, piatimi, dokonca ôsmimi, či jedenástimi ratolesťami. To hovoríme o usporiadaných rodinách s poctivo pracujúcimi rodičmi na bežných pracovných pozíciách a deťmi neraz študujúcimi na vysokej škole. Kedysi takýto počet nebol neobvyklý, no časy sa menia. Človek sa chce postarať o rodinu, postaviť dom a často to bez hypotéky nejde. No treba dať pozor, aby to neskončilo veľkým domom, ale prázdnym rodinným hniezdom.

dětské nožičky.jpg

S viacerými deťmi prichádza aj viac kriku i starostí, ale násobí sa tiež smiech a radosť. Hoc sa to cez všetky tie šarvátky nezdá, životom medzi súrodencami sa učia práci v kolektíve, argumentácii, tolerancii, schopnosti robiť kompromisy a dohodnúť sa. Už v útlom veku sa naučia, že nemôžu mať všetko, celý svet sa netočí iba okolo nich, musia si stanoviť priority, ktoré sú pre nich dôležité a vedieť sa podeliť.

sestry.jpg

Už dve deti sa dokážu spoločne zahrať, vytvoriť si program a nevyžadujú toľkú pozornosť od rodiča ako keď vyrastá dieťa samostatne. V prípade, že sú súrodenci starší, tak ich vedia postrážiť. No už i troj-štvorročné stvorenie dokáže upozorniť, že vaše malé batoľa stvára dáke huncútstva pri stole, kým im chystáte večeru. A keď ich zapojíte v starostlivosti o bábätko budú vašimi malými ochotnými pomocníkmi. Určite pri prebaľovaní radi podajú plienku alebo servítku zo zásobníka. Najmä starší súrodenci si tak do života odnášajú starostlivosť a ochotu pomáhať druhým.
Okrem toho, že s väčším počtov členov rodiny dokážete hrať kolektívne športy (futbal, volejbal), dokážete i spoločne rýchlejšie zvládnuť domáce povinnosti.
Tie mladšie sa učia a odkukávajú správanie od starších. Takže i učenie rôznych návykov je ľahšie. Predsa aj malý drobec si chce vyskúšať ako sa sedí na nočníku alebo rovno na veľkom záchode ako staršia sestra, starší brat. Veď v ich podaní je všetko také úžasné. I umývanie zubov. Čo papá sestrička musí byť určite výborné. No a jesť príborom ich láka dvojnásobne.
Súrodenci dokážu byť najlepšími kamarátmi na celý život. I keď všade platia výnimky. Ak však máte väčší počet potomkov, tak je väčšia pravdepodobnosť, že si s niekým “sadne“.
Často vedia lepšie hospodáriť, ale zároveň si vedia ísť zodpovedne a vytrvalo za svojím cieľom.
Je jedno, či máme jedno alebo viacero detí. Úprimne? Aj to jedno dokáže pekne zavariť na verejnosti. Či sa už rozhodnete pre väčší alebo menší počet detí, netreba odsudzovať ani jednu skupinu. Každý nachádzame v tom našom rozhodnutí plusy aj mínusy a každého životná cesta je len jeho rozhodnutím. Ak to robí ich šťastným, kto sme my, aby sme to súdili.