Nový člen rodiny


Narodenie dieťatka nebýva náročné len pre samotných rodičov, ale aj pre staršie dieťa, ktoré už v rodine bolo. Treba sa trošku vžiť do jeho kože a uvedomiť si, že príchodom nového súrodenca sa môže cítiť ohrozené či dokonca odvrhnuté. Prečo? Odpoveď je jednoduchá, no aj napriek tomu si to rodičia len málokedy uvedomia a nastavia svoje myslenie a činnosti tak, aby tomu predišli. Ak bolo staršie dieťa doposiaľ jediným dieťaťom v rodine, malo svoje výsady, bolo miláčikom rodičov, bolo ich „jediným pokladom“. Všetka láska a pozornosť patrila len jemu. Zrazu sa všetky tieto výsady preniesli na iného, pre dieťa cudzieho člena rodiny, ktorý sa tu zrazu zjavil a prebral mu jeho miesto.
 rodina s novým přírustkem
Pripravme sa na to
Ak chceme svojim deťom pomôcť v týchto pre nich ťažkých chvíľach, mali by sme na to myslieť oveľa skôr, ako sa vôbec nový súrodenec narodí. Dieťa na príchod nového člena rodiny treba pripraviť s dostatočným predstihom a spôsobom, ktorý bude primeraný jeho veku.

Ak budete už počas tehotenstva rozprávať dieťaťu, že onedlho bude mať mladšieho bračeka alebo sestričku a viesť ho k tomu, že sa na to dieťa bude tešiť a bude mať nového súrodenca rado, máte vopred vyhraté. Nesmiete ale zabudnúť na to, že dieťa treba neustále uisťovať o tom, že jeho miesto vo vašom živote zostane natrvalo nezmenené, aj napriek tomu, že sa budete starať aj o bábätko. Toto dieťa jednoducho potrebuje vedieť a cítiť.
 sourozenecká láska
Správna organizácia a kopec lásky je základ
Po príchode nového bábätka nastáva zvyčajne v domácnosti niekde drobný, inde väčší chaos. Základom je dobré zorganizovanie povinností a aj jednotlivých členov rodiny. Aj keď sa zo začiatku všetko „točí okolo bábätka“, nesmiete zabúdať ani na vaše staršie deti. Pokiaľ je to len trošku možné, v čase, keď mladšie dieťa spí, či pokojne leží a nevyžaduje vašu pozornosť, venujte sa starším deťom. Ak potrebujú, hrajte sa, rozprávajte sa, čítajte si knihy…hocičo, len mu dajte najavo, že ste tu stále pre neho, aj keď teraz možno nie tak často ako by si asi predstavovalo. Väčším deťom veľmi dobre padne, keď vidia, že môžu byť užitoční.

Zapojte deti do starostlivosti o mladšieho súrodenca napríklad nosením plienok, podávaním fľašky alebo cumlíka. Samozrejme, nie nasilu, ale tak, aby sa cítili byť dôležité.  Nechajte domáce práce na niekoho iného, alebo spravte len to nevyhnutné. Nič nie je také dôležité ako deti, ktoré vás potrebujú. Ony všetko, čo do nich vložíte a venujete im raz určite vrátia.