Krásy škandinávskeho štýlu


Ak máte radi jednoduchosť a minimalizmus, určite popremýšľajte nad prerábkou vášho bytu, či domu na severský štýl bývania. Inak ho môžete poznať aj ako škandinávsky alebo nórsky štýl. Vkus a štýl obyvateľov týchto severských krajín sa odráža nielen v ich osobnosti ale aj vo výbere nábytku a doplnkoch.
společenská místnost

Špecifické znaky tohto štýlu

Základom je ladenie nábytku v prírodných farbách a materiáloch. Zväčša sa jedná o zemité farby ako je biela, sivá, odtiene hnedej, či béžovej. Pretože na severe bývajú poväčšine kratšie a chladnejšie dni, obyvatelia si do svojich príbytkov vniesli viac svetla a tepla. To si môžete vo svojich príbytkoch dať aj vy a cítiť sa komfortne. Hlavne v týchto zimných dňoch sa vám to bude viac ako páčiť.
Váš nábytok pri tomto štýle musí pôsobiť skromne. Nepoužívajte výrazné ozdoby ani honosné a robustné doplnky. Zamerajte sa skôr na jednoduchosť a čistotu.  Je to štýl, ktorý dokáže interiér naplniť ľahkosťou a priateľskou atmosférou.
židle u okna

Zútulnite si to trochu

Aby ste nemali pocit, že vám tento štýl prináša len ostrosť a strohosť, zútulnite si ho vďaka jednoduchým doplnkom. Vytvorte si drevené dekorácie, či rámčeky na fotografie. Ak si ich nedokáže vyrobiť, siahnite po nejakých v obchode. Už aj u nás v tomto štýle nájdete veľa takýchto doplnkov.
Obývačku rozjasnite farebných vankúšmi, či závesmi. Budú sa ta krásne vynímať. Na stolík si položte sviečky (môžu byť aj voňavé)  a tak vlejete do obývačky trošku tepla. A teplo vám dodá aj napríklad chlpatý koberec (napodobenina kožušiny) a deka na gauč z rovnakého materiálu.

Udržujte poriadok a čistotu

Poriadok ide ruka v ruke s týmto štýlom. Keďže v ňom ide o jednoduchosť a minimalizmus, upratovanie nebude až taký problém. Pri upratovaní nezabúdajte aj na ochranu podláh a iných doplnkov, ktoré sú z dreva. Drevo potrebuje špecifickú starostlivosť a tak siahnite po čistiacich prostriedkoch, ktoré nielen vašu domácnosť rozvoňajú, ale dodajú jej aj lesk.
obývací pokoj
Dbajte na to, aby vaše veci nepôsobili rušivo. Nenechávajte len tak pohodené oblečenie kde sa vám zachce. Vaše veci by vám mali spôsobovať radosť. Udržujte svoje okolie čisté a uvidíte ako sa budete úžasné cítiť – vyrovnane a pokojne.