Kráľ džungle


Medzi také vzácne klenoty patrí napríklad tiger ussurijský. Táto nádherná majestátna mačkovitá šelma zdobí predovšetkým sever Európy, kde žije už len zopár kusov a to v rezervácii. Je známy tiež ako tiger sibírsky, amurský, altajský, kórejský alebo severočínsky. Patrí medzi najväčšie mačkovité šelmy a je treťou najväčšou šelmou vôbec. Ide o poddruh tigra. Jeho názov ussurijský pochádza od rieky Ussuri v ruskom Prímorskom kraji, ktorá preteká oblasťou, kde sa táto veľká mačka vyskytuje.
tygr s mládětem
Samce sú výrazne väčšie ako samice a môžu vážiť až 300 kilogramov. Najväčší v zajatí chovaný tiger meral 3,7 metrov a vážil cez 423 kg. S tým ako klesá množstvo lovnej zvere pre túto šelmu, klesá aj ich hmotnosť.

V porovnaní s ostatnými druhmi tigra má výrazne svetlejšie kresbu a biele sfarbenie jeho tela na bokoch siaha veľmi vysoko. Pruhy sú redšie a niekedy aj zdvojené, prechádzajú do čiernej farby. Na chvoste má kresbu do tvaru U.
Vyskytuje sa predovšetkým v oblastiach tajgy, v hustom poraste v okolí riek a jazier, v listnatých, ihličnatých alebo zmiešaných lesoch. K životu potrebuje veľké územie, ktoré nie je narušené človekom a kde môže svoje veľké telo dobre maskovať pred svojou korisťou.
tygr při hygieně
Pôvodne žil na veľkom území medzi Bajkalom a Ochotským morom. Dnes sa vyskytuje na veľmi obmedzenom priestore východného Ruska. Asi 10% populácie tigra ussurijského žije v Číne.

Doba rozmnožovania nie je priamo viazaná na ročné obdobie. Samice často putujú veľmi ďaleko a hľadajú si partnera. Väčšinou začína už v zimnom období. Pária saopakovane a počas celej ruje zostáva pár spolu. Tigrica je gravidná 104 až 106 dní. Obvykle rodí 2 až 3 mláďatá. Okolo piatich až šiestich mesiacov potom chodia mačiatka s matkou na lov.

Tiger je vo zvieracej ríši taký vlk samotár, ktorý si starostlivo značkuje svoje územie. Používa k tomu pachových žliaz.

Je to druh, ktorému stále hrozí vyhubenie. Najväčšia kríza tu bola na začiatku storočia, kedy bolo zaznamenaných len 30 kusov. Ďalší pokles hlavne vďaka pytliakom bol v 90. rokoch. Kvôli tomu neustále vznikajú rezervácie a organizácie na ochranu populácie týchto mačkovitých šeliem. Vďaka odchovu v zajatí sa stavy tiež dosť vylepšili.

Chráňme dedičstvo našej matky zeme, aby aj ďalšie generácie mali možnosť spoznať tieto prekrásne tvory.