Inteligentná domácnosť už za pár eur!


Inteligentná domácnosť už dávno nie je len elitárska zábavka. Dnes si už takmer každý môže vylepšiť svoj byt týmito inteligentnými doplnkami. Nielen, že je to zaujímavé plus pri vytváraní domácej pohody, ale zvýši sa aj bezpečnosť samotného bývania. To, čo investujete do zakúpenia tejto technológie sa vráti v podobe okresania mesačných nákladov.

wifi

Najdostupnejšie typy inteligentných domácností:

·         Magenta SmartHome
Telekom priniesol na Slovensko projekt Magenta SmartHome, ktorý funguje na princípe stiahnutia jednej aplikácie. Tá bude spolupracovať s každým smart zariadením od Telekomu, ktorý si v byte nainštalujete. Tak dokáže na diaľku ovládať teplotu, vlhkosť, zabezpečenie či svetlo v byte. Základný balík v cene 299eurzahŕňa SmartHome centrálu, dverový senzor a pohybový senzor.

technologie

·         ZEON Smart Domov
Do inteligentnej domácnosti sa pustil aj ZSE, dodávateľ elektriny a plynu na Slovensku. Jeho hlavnou výhodou je cena a jednoduchosť ovládania. Za úvodný balík ZSE Smart Domov zaplatíte 257,50 eur, ale je dostupný aj na splátky. Balík obsahuje riadiacu jednotku, pohybový senzor, dverový senzor, dymový senzor, smart tlačidlo a zásuvku. Pokiaľ to užívateľovi nestačí, je možné dokúpiť ďalšie senzory. Takto môžete presne sledovať spotrebu energie domácnosti a zároveň to všetko na diaľku ovládať.

·         Zipato Zipatile
Zipatile vyhráva jednou jedinou vlastnosťou – je to univerzál a funguje ako centrálny prvok inteligentnej domácnosti. Je len na vás aké zariadenie s ním spárujete, pretože podporuje desiatky druhov inteligentného príslušenstva. Od najrôznejších zásuviek, IP kamery, osvetlenie až po ovládače kúrenia, brán, roliet či žalúzií. Dá sa ovládať cez aplikáciu ale aj cez webové rozhranie, kde sa nachádza možnosť programovať – vytvárať vlastné pravidlá, na základe ktorých bude vaša domácnosť fungovať. Ďalšou výhodou je jednoduchá inštalácia a možná rozšíriteľnosť. Je teda na vás kedy, kde a koľko investujete do rozšírenia svojej inteligentnej domácnosti. Centrálna jednotka Zipatile vychádza na približne 380 eur.