Dom na dedine alebo byt v hlavnom meste?


Veľa ľudí sa sťahuje do mesta hlavne kvôli práci, či štúdiu detí. Ale to obnáša hluk, každodenné dopravné zápchy, a najhoršie je ak nevlastníte auto. Napríklad v Bratislavskej MHD sa pre počet ľudí ňou cestujúcich, nedá veľa krát ani nastúpiť. Naopak je zase mesto súbor obchodných centier, pobočiek bánk, poisťovní a veľa ďalšieho. Je ľahké nájsť si tu prácu. Máte chuť si večer sadnúť na kávu a ,,vypnúť“ od každodenných starostí? V meste to nie je žiadny problém!

město

Bývanie na dedine má tiež svoje pre a proti. Ak vás nebaví každý deň cestovať do práce o hodinu skôr, za veľkými nákupmi tiež cestovať a veľa krát to trvá aj dlhšie ako ste si mysleli, tak dedina nie je nič pre vás. Nie je tam nič okrem krčmy kam by sa dalo len tak sadnúť na kávu, žiadne kiná ani kúpaliská. Ale je tam pokoj, kľud, ticho. Zatiaľ čo v meste vám budú chodiť autá alebo električky pod oknami do 23:00 a ani po tejto neskorej večernej hodine neprestanú len ich bude menej, v dedine už veľa krát o 20-tej nie je na ulici ani nohy.
Skúsme si porovnať dom na dedine a byt v hlavnom meste.
 
Dom na dedine
Rodinný dom si  môžete vyvoliť slobodnejšie ako byt. Navrhnete si ako bude vyzerať, akú bude mať farbu a v neposlednej rade, aké bude rozloženie miestností. V rodinnom dome ak máte psíka, kľudne môže spať vonku a predsa bude mať viac priestoru na pohyb. Zatiaľ čo pri dome na dvore môžeme mať svoj vlastný bazén, pri bývaní v byte by ste sa museli uspokojiť s verejným kúpaliskom a každým rokom narastajúcim vstupným. Grilovanie či posedenie v altánku si môžete dopriať kedykoľvek. Čo sa týka parkovania je to výhoda, pretože môžete mať vlastnú garáž alebo parkovať pred vlastným domom. No parkovanie a ostatné je vyvážené dlhším cestovaním pre potraviny alebo cestou do školy s deťmi či vy do práce. Samozrejme na dome i okolo neho je veľa práce. Tak isto si treba dávať pozor na plesne či huby na drevených krovoch. Spolu s tým tu máme praskanie stien vďaka vlhkosti a tiež aj čistenie odkvapov. O udržiavaní pozemku niet pochýb a čistenie bazénu tiež.

vila
 
Byt v hlavnom meste
Zatiaľ to vyzeralo, že byt nemá skoro žiadnu výhodu oproti rodinnému domu. Ale to nie je pravda! Žiadna starosť o zanesené odkvapy, o zatekanie strechy o správny tlak v nádrži či radiátoroch. Žiadne neustále kosenie trávniku, jeho polievanie alebo trhanie buriny. Keď sa chcete cez leto okúpať nemusíte sa starať o vyčistenie bazénu a zakalenú vodu. Ak vás napadne ísť k moru tak  prečo nie? Nemusíte mať obavy kto sa vám bude starať o záhradku. Keď sa ale zameriame na obrátenú stránku tak ide o nie moc protihlukové steny a stropy. A tiež si musíme priznať, že aj výťah je zdrojom hluku a vibrácií. Ak ste majiteľom auta, ide tiež aj o každodenné hľadanie parkovacieho miesta. Pre rodinu tiež nie je moc ideálne ak sa deti chodia hrávať v blízkosti ciest, čomu sa v našom hlavnom meste nevyhneme.
 
Zhodnotili sme výhody a nevýhody rodinného domu a panelákového bytu. Verím, že si vyberiete správne a hlavne podľa vášho vkusu.