Bodylanguage


Z anglických slov body – telo a language – jazyk. Americký vedci (a nielen tí) zistili, že 80% informácií človek (pokiaľ nieje slepí) získava zrakom, teda neverbálnou komunikáciou. Znie to povrchne, ale skutočne je to tak. Skúste si zapnúť televízor bez zvuku a prepínať medzi programami. Na prvý pohľad zistíte, kto je vám sympatický a kto nie.
ženatý podnikatel
Platí to vždy, pokiaľ vám politické sľuby pred voľbami bude predkladať sexi hovorkyňa skôr prepočujete tie lumpárny ako pokiaľ vám ich prednesie „dobre“ známa tvár.
Poďme, ale k veci, je to naše telo a ako sme sa naučili hovoriť ústami môžeme sa naučiť hovoriť (aj klamať) telom.
 
Keep smiling
Aj keď nám často do smiechu nieje, prinúťme sa. Vedeli ste napr. to, že smiech aj umelo vystrúhaný ovplyvňuje mozgovú aktivitu tak, akoby sme naň naozaj mali dôvod ? Úsmev je základom úspechu v pracovnom aj v súkromnom živote. Čítajte vtipy, predstavte si šéfa v sado maso kostýme, robte čokoľvek, len aby ste sa aspoň usmiali.
Mne najviac pomáha veta – nič nikoho nepoteší alebo nenase*ie viac ako, keď sa naň usmejete.
 
Nehrbte sa
Pokiaľ k tomu samozrejme nemáte nejaké vážne zdravotné dôvody. Ešte pred nami bol človek vzpriamený. Pred nikým neohýbajte chrbát! Vztýčte hlavu! – vyzerajte vyšší štíhlejší a (častokrát aj ) dôležitejší ako v skutočnosti ste. Ono sebavedomie ešte nikoho nezabilo.
Nikdy som ešte nevidel sochu Lenina, Gagarina alebo iného – ina, aby bola postavená zhrbene. Mimo sebaistoty ukazujete navonok aj svoje zdravie, viete sa pevne týčiť.
 
Keepeying
Ukážte ľuďom svoj záujem, pokiaľ na vás niekto hovorí pozerajte sa mu do očí a nie do zeme alebo nesledujte oblaky na nebi. Nenasadzujte príliš upriamený pohľad, aby ste aj počuli, čo vlastne dotyčný hovorí JPokiaľ sedíte za stolom, aj v prípade, že sa nemôžte na hovoriacu osobu z nejakého dôvodu pozerať nakloňte sa k nej.
nahá boxerka
Handshaking
Podávanie ruky, ako všade v etikete, podáva ruku prvá žena, starší človek, nadriadený. Na vás ostáva ruku mať nespotenú pevnú. Tu sa zastavím, je málo vecí, ktoré vám môžu prvý dojem pokaziť tak ako zle podaná ruka – pokojne si to s niekým doma nacvičte. Stisk nesmie byť ani príliš pevný ako od drevorubača ani príliš slabý ako od umierajúceho. Postavenie ruky pri podávaní má tiež svoj skrytý význam – podávanie ruky zvrchu naznačuje prevahu a nadradenosť, podanie ruky dlaňou nahor zasa podriadenosť.