AKO VYTVORIŤ SCRAPBOOK


Táto „umelecká“ forma uchovávania momentiek, receptov, listov, básni, kresieb a výstrižkov je známa už niekoľko storočí.Každá takáto kniha bola neopakovateľná a autentická, nie raz bola kronikou celej rodiny po viacero generácií.

textura
 
V súčasnosti je možné takéto niečo zhotoviť už aj online na webe ale predsa…..tradičná knižná podoba svoje neopakovateľné čaro.
 
Takže tu je veľmi zjednodušený a stručný zoznam toho čo budete k tvorbe potrebovať:
 
1) Vyberte si tému a zhromaždite si k nemu materiál
Témy môžu byť skutočne ľubovoľné. Je však veľmi dôležité aby ste ju vyriešili ešte predtým než nakúpite potrebné veci. Vaša téma vám totiž „napovie“ množstvo a druh materiálu, ktorý do albumu zahrniete.
 
Všeobecné témy môžu byť: rodina, deti, domáci maznáčik, rodinní príslušníci
Špecifické témy: svadba, školský rok, športové úspechy, dovolenka, oslavy, tehotenstvo, dieťa
 
2) Vytvorte zoznam príbehov a udalostí
Akonáhle si vyberiete tému, popremýšľajte o príbehoch, ktoré sa vašou témou prelínajú. Napíšte si kľúčové slová, krátke popisy alebo aj úplné príbehy.
 
Ujasnite si aj spôsob ako bude celý koncept vyzerať: rozdelenie na hlavné témy a podtémy, chronolgické poradie, koľko stránok bude obsahovať jedna téma.
 
3) Urobte hrubý koncept
Roztrieďte fotky a priraďte k nim príbehy. Umiestnite ich do označených priečinkov alebo obálok. Prejdite ešte raz celý koncept a skontrolujte ho.

rámeček
 
4) Výber dekoračného materiálu
Potom čo ste dali dokopy koncept prišiel čas na vytvorenie farebnej a ozdobnej schémy. V tomto vám najlepšie pomôžu špecializované kamenné alebo online obchody. Podľa témy vyberte ozdoby, ktoré vhodne a tématicky dopĺňajú váš motív a príbehy.
 
Môžete kúpiť rôzne druhy a farby papiera, samolepky, nálepky, servítky na techniku decoupage, atramentové perá (s vodeodolným atramentom odolným proti vyblednutiu), lepidlá, glittre, pečiatky, dierkovače vo forme kvietkov alebo srdiečok atď.
 
5) Vyberte album
Veľkosť albumu by mala byť prispôsobená vášmu motívu, počtu príbehov a fotografií. Najbežnejšou veľkosťou je formát A5 ale nie je problémom aj menší rozmer. Taký album je potom možné zobrať na dovolenku alebo ho môžete darovať.