Ako pristupovať k učeniu?


Mnohí rodičia si myslia, že najdôležitejšie na svete je, aby mali ich deti dobré známky. To určite nie je pravda. Neuvedomujeme si, že dnešné deti sú úplne iné, ako sme boli my, a preto si zaslúžia aj iný prístup. Je pravdou, že my sme boli vychovávaní k tomu, že škola je tá najdôležitejšia inštitúcia na svete a jednoducho nie je nič dôležitejšie, ako mať dobré známky na základnej a na strednej škole (niektorí rodičia si samozrejme potrpia aj na dobrých známkach na vysokej škole – čo je ale skutočne prehnané). Teraz je to však úplne inak a mali by sme na to myslieť.

knihy

Stále platí to, že niektorým deťom ide učenie ľahšie a niektorým zase ťažšie ako tým ostatným. Zmeniť však musíme hlavne prístup, akým k tomu pristupujeme. Už to nie je (alebo by nemalo byť) len o bifľovaní a o samých doučovaniach. Keď ti nejde matematika, zapíšeme ťa na doučovanie, keď ti nejde anglický jazyk, budeš chodiť do jazykovej školy. Napadlo vám niekedy, že to proste dieťa nebaví? A že na to nemá nadanie a chce robiť niečo úplne iné?

Je úplne pochopiteľné, že keby sme sa takto postavili úplne ku všetkému, často by sme dorazili na to, že naše dieťa nemá nadanie vôbec na nič. Je však rozdiel, keď sa niekto snaží a nejde mu to, ako keď sa len bezcieľne hrniete za niečím, čo nemá absolútne žiadny význam. To si však určite uvedomujete. Zdravá motivácia je pri učení vždy fajn. No na druhej strane, keď sa raz rozhodnete, že budete ustupovať, musíte to robiť takticky, aby si to vaše dieťa nevšimlo. Inak sa môže stať, že bude o všetkom rozprávať, že na to nemá vlohy.

kniha

Skúste nájsť v škole taký predmet, ktorý mu ide a chváľte ho zaň. Uvidíte, že to bude skutočne prežívať a vy budete mať zo seba oveľa lepší pocit ako rodič. Nehovoríme o tom, že má vaše dieťa prepadávať. Len by ste ho nemali deprimovať vecami, ktoré preň nie sú príliš podstatné.