Aj ne týchto miestach treba upratať!

Ťažko dostupné priestory v domácnosti bývajú plné špiny a prachu, pretože ich čistenie nerobíme pri bežnom upratovaní bytu, keďže sa k nim nedá jednoducho dostať. Potrebujeme na to viac času a niekedy aj pomoc s presunom nábytku. Takéto čistenie sa väčšinou vykonáva tak maximálne dvakrát do roka pred sviatkami alebo raz za pár rokov pri maľovaní celého bytu.

úklidový vozík

Medzi také skryté miesta patria napríklad oku dobré ukryté zalištované časti za nábytkom alebo rôzne ozdobné lišty osadené pod stropom, privysoko pre bežného človeka. Problém nám môžu spôsobovať rohy vo vysokých miestnostiach, priestory okolo okien a garniží či vetracích otvorov v kúpeľniach, technických miestnostiach alebo toaliet a takisto neprístupné sú aj stropy nad schodami. Na tieto časti bytu väčšinou oko návštevy nezablúdi, pretože sú vysoko a nie sú pre pohľad ničím zaujímavé. Okrem toho sa čistia dosť ťažko a aj tak neostanú dlho čisté.

zámek

S týmto to zvládnete
Stačí, ak sa so zdvihnutou hlavou prejdete po byte a hneď vám udrie do očí pár miest zahalených do pavučiny s usadeným prachom. Nemusíte sa hneď hanbiť, na vine nie je vaša nečistotnosť, ale miesta nad oknami, v kútoch či vo výklenkoch sú priestorom, kde prúdi vzduch trocha intenzívnejšie a tak tam tie nečistoty zanesie. Vo väčšine prípadov na tieto miesta dosiahnete vysávačom s teleskopickým nadstavcom so štetinovými kefami, ktoré pekne povysávajú aj kúty stropov. Môže sa stať, že ani vysávačom nedosiahnete všade, je tu ešte pôvodná metóda: metlu s dlhou rúčkou omotajte antistatickou prachovkou a povytierajte ňou rohy, pôjde to jednoduchšie. Je to stará, ale šikovná metóda, ktorou dosiahnete aj medzi garniže, na obrazy alebo zrkadlá položené vysoko. Najideálnejšie je takto upratovať aspoň 2x do mesiaca.

ořezávatko

Prírodné čistidlá
Materiály, ako napríklad drevené povrchy zbavíte väčšieho nánosu špiny lacným domácim prostriedkom. Potrebujete len trocha octu, 2 lyžičky mandľového alebo kokosového oleja a desať kvapiek citrónového esenciálneho oleja. Všetky ingrediencie zmiešajte, do roztoku namočte handru, dobre vyžmýkajte a poutierajte špinavé povrchy. Vyčistia a zároveň priestor prevoňajú. Tip na škvrny na stenách a stropoch: na ich odstránenie je najlepšia školská guma.