Zrnková káva alebo čaj – čo nám dodá viac energie?

Šálku kávy si každý deň dopraje veľa ľudí. A tí, ktorí sa káve vyhýbajú, si doprajú minimálne jednu šálku čaju denne. Ich spotreba rastie najmä v období zimných mesiacov, kedy dokážu príjemne zahriať. Čo je však zaujímavé, odporúča sa ich piť hlavne v lete, kedy je teplo. V takomto počasí pomáhajú ľudskému organizmu ľahšie prekonať vysoké teploty. Či už je pre vás zrnková káva na prvom mieste, alebo dáte prednosť radšej čaju, ich blahodárne účinky na ľudský organizmus sú preukázané.

káva

Účinky zrnkovej kávy a čaju


Konzumácia kávy a čaju so sebou prinášajú množstvo pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Existujú však drobné rozdiely medzi nimi. Prvý podstatný rozdiel spočíva v tom, že pitie kávy sa rozhodne medzi pitný režim nezaraďuje. Káva odvodňuje, čo má za následok to, že by sme so šálkou kávy mali vypiť aj pohár vody. Naproti tomu, konzumácia čajov sa do pitného režimu zaraďuje. Spoločným znakom kávy a čaju je to, že zlepšujú psychiku človeka. Mnoho ľudí tvrdí, že práve šálka kávy im dokáže privodiť lepšiu náladu a sú schopní ľahšie odolávať stresovým situáciám.

Káva a čaj obsahujú množstvo antioxidantov, ktoré slúžia ako prevencia pred vznikom srdcových ochorení a zamedzujú tiež tvorbe rakovinotvorných buniek. Káva a zelený čaj sa mnohým osvedčili aj proti spánku – odďaľujú pocit únavy a zmierňujú únavu. Oba spomenuté nápoje pomáhajú aj pri chudnutí. Šálka kávy alebo čaju dokážu potlačiť chuť na sladké. Najviac z nich vyťažíte vtedy, ak si ich vychutnáte bez cukru či bez mlieka. Základnou zložkou je kofeín. Po prekročení odporúčaného množstva kofeínu však môže mať hlavne káva na naše zdravie nežiadúce účinky.

zrnková káva

Káva obsahuje v porovnaní s čajom väčšie množstvo kofeínu. Odporúčaná maximálna dávka je v prípade zdravých ľudí približne 300 mg/deň, čo sa nachádza približne v 5-6 šálkach kávy. Zrnková káva však obsahuje v porovnaní s instantnou kávou kofeínu viac. Najmenej kofeínu obsahuje čaj. Tehotné ženy a osoby so srdcovo-cievnymi by mali zredukovať príjem kofeínu o polovicu, v opačnom prípade sa takáto konzumácia môže negatívne odraziť na ich zdraví.

Káva a čaj by mali byť v prvom rade kvalitné


Ak chcete, aby mala konzumácia týchto nápojov na vás pozitívne účinky, dajte si záležať na ich kvalite. Na trhu nájdeme množstvo spoločností, ktoré sa zaoberajú predajom kvalitnej kávy, čaju či doplnkového sortimentu. Spoločnosť Segafredo-Zanetti SR spol. s r.o., patrí medzi predajcu kvalitnej zrnkovej kávy a prémiového čaju. Na stránke www.segafredo-zanetti.sk, nájdete širokú ponuku kvalitných nápojov, ktoré vám zlepšia náladu.