Zdravé a efektívne osvetlenie je neodmysliteľná súčasť priestorov

Technológie sa čoraz častejšie a takisto viditeľnejšie posúvajú vpred, čo je vidieť aj na súčasných formách osvetlenia. Výsledkom sú nielen úspornejšie a efektívnejšie, ale tiež univerzálne prvky, ktorých použitie sa dá konkrétnejšie prispôsobiť. Nehovoriac o tom, že osvetlenie sa dá využiť nielen v interiéri, ale aj v našom exteriéri. Dostupná je technológia ako napríklad ľubovoľné nastavenie intenzity a farby svetla a prvky ako led svietidlo, úsporné žiarivky, senzory pohybu a pod. Praktické ovládanie je prístupné vďaka diaľkovým ovládačom či ovplyvňovať sa dá dokonca gestami. A do povedomia sa dostáva novinka- inteligentné žiarovky a ovládanie svetelných zdrojov cez mobilnú aplikáciu.

Svietiaca žiarovka v tme

V stručnosti teda dnešný trh https://www.mobilmania.cz/clanky/specificky-trh-proti-operatorske-tragedii-bojujeme-humorem-aktualizovano/sc-3-a-1337307/default.aspx ponúka veľa možností a to sme zrejme ani nespomenuli aj ďalšie varianty. Tým pádom je celá situácia praktickejšia v možnosti dokonalého prispôsobenia svetelných zdrojov konkrétnej miestnosti či aktivitám, na druhej strane ale rastú úvahy o tom, aké vlastnosti a typ svietidla uprednostniť pre špecifické potreby.

Svietiace lampy v tme

Naďalej platí, že svetlo vo všeobecnosti treba prispôsobiť obytnému priestoru.
Je totiž viditeľný rozdiel v tom, ako a čím potrebujeme svietiť napr. v kuchyni a naopak v kúpeľni, obývačke alebo predsieni. Výber, rozmiestnenie, prípadne kombinácia svetelných prvkov sa tak môže radiť našim osobitým vkusom, ale samozrejme treba myslieť aj na kvalitu a intenzitu svetla, respektíve na to, aby bolo svietenie bezpečné, zdravé a efektívne. Nielen nízka, ale aj vysoká intenzita totiž dokáže škodiť a vytvárať nepríjemnú atmosféru.
Treba myslieť tiež na to, že nejde iba o efekt, aby v miestnostiach bolo svetlo. Toto musí následne plniť svoje primárne úlohy:

  • Zabezpečiť dokonalú koordináciu a pohyb v prípade zotmenia, takisto musí poskytovať kvalitnú viditeľnosť k špecifickým činnostiam. Do tretice sa musí zladiť s harmóniou ostatných prvkov a nábytkov, ktoré sa v miestnosti nachádzajú.

Svetlo, efekt