Prečo prichádzajú na Slovensko noví zahraniční podnikatelia?


Volkswagen je najväčšia automobilka na svete, patrí medzi 10 najväčších korporácii na svete a prečo sa usídlila práve na Slovensku? Nie je tu najlacnejšia pracovná sila ako napríklad v Ukrajine alebo v Rumunsku. Môžeme si všimnúť, že napríklad novovznikajúci Jaguár Landrover vraj začína dovážať práve Rumunov. Prečo nezaložili firmu rovno v Rumunsku, ale na Slovensku? Čím je Slovensko také príťažlivé? Hovorí sa, že práve Volkswagen je vplyvnejší na svete ako napríklad Slovensko. Slovensko je malý štát a neovplyvní až tak veľa ako táto korporácia.
Na Slovensku máme zrovna tých automobiliek dosť veľa. Volkswagen, Jaguár Landrover, Kia, či Citroen… Prečo je tomu tak?

vw

1.       Dobrá poloha
Slovensko leží v strede Európy a má veľmi výhodnú polohu vzhľadom na obchodovanie. Pri Kremnici sa aj nachádza pomyselný geografický stred Európy. Bratislava a Viedeň sú dve najbližšie hlavné mestá susediacich štátov. Rakúsko je rozvinutejšie o dosť viac ako Slovensko a zároveň nás ťahá, aby sme aj my dosiahli raz takú úroveň.

auto

2.       Nie je tu najdrahšia pracovná sila
Hoci existuje aj lacnejšia pracovná sila, Slováci sú napriek tomu robotní a nie je potrebné im platiť toľko, ako napríklad Nemcom alebo Rakúšanom, ktorí by pravdepodobne manuálne práce ani nerobili. Takisto na dovážanie ľudí z Rumunska alebo z Ukrajiny to nie je až tak ďaleko a preto sa to mnohým korporáciam oplatí vzhľadom na polohu Slovenska.

kia

3.       Daňové prázdniny
Určite ste o nich počuli. Medzinárodné korporácie, ktoré sa rozhodnú usídliť sa na Slovensku, majú určité výhody oproti firmám zo Slovenska. Myslím, že dva roky nemusia medzinárodné korporácie platiť dane. Tieto daňové prázdniny im o dosť pomôžu a ušetria veľké množstvo peňazí. Slovensko sa takto snaží prilákať úspešné a medzinárodné firmy. Otázkou však ostáva, či ostanú na území Slovenska aj po skončení týchto dvojročných daňových prázdninách.
Verím, že som vám aspoň trochu objasnila, prečo k nám prichádzajú medzinárodné firmy, ktoré tu zamestnávajú veľké množstvá ľudí.