Ozdoby pre radosť


Stačia vám k tomu len šikovné ruky a nutný materiál. Môžete si pri tom zaspievať koledy a aj vaše deti sa určite rady zapoja do takej kreatívnej práce.
Samozrejme že by ste si ich mohli kúpiť napríklad v drogérii alebo na vianočnom trhu, ale prečo to radšej neskúsiť sami. Preto si ukážeme dva návody na hviezdu a anjela, ktoré reprezentujú práve tieto krásne sviatky.
slaměné vánoční ozdoby
Hviezda
Na výrobu budete potrebovať: očistenú slamu bez listov a klasov (najlepšie pšeničné a ražné, zakúpenú v hobby markete), misku s teplou vodou, nožnice a niť alebo bavlnku podľa vášho výberu.
1.      Jednotlivé steblá si najprv nastriháme a máčame 5 minút v pripravenej vode. Budú nám stačiť štyri dlhšie. Potom ich zložíme do hviezdice a pridržujeme prstami jednej ruky.
2.      V druhej ruke máme už pripravenú niť, ktorú začneme omotávať – ​​okolo jedného stebla hore, okolo druhej dole, potom opäť hore od najspodnejšieho až k tomu vrchnému.
3.      Ideálne pretiahneme niť steblami aj v opačnom poradí. Pre dokončenie zaviažeme niť na dva uzly a urobíme očko na zavesenie. Konce slamy môžeme zastrihnúť.
slaměný andílek
Anjel
Pre výrobu anjela použijeme rovnaký materiál aj prídavné pomôcky, ku ktorým ešte pridáme ihlu.
1.      Steblá, ktorá sme pred tým máčali vo vode, na jednom konci asi 1 cm od kraja zviažeme pomocou niti a urobíme dvojitý uzol.
2.      Potom je jedno po druhom ohneme na opačnú stranu tak, aby vznikla hlavička. Mala by byť asi 1-1,5 cm veľká. Pod ohnutím steblá zase zviažeme niťou.
3.      Krídla si urobíme asi z 10 stebiel. Uprostred je prepichneme ihlou, stlačíme k sebe a zviažeme niťou. Potom ihlu dáme preč.
4.      Na sukňu môžeme použiť aj viac stebiel, aby bola bohatá. Mali by sme si vybrať najmenej sedem stebiel.
5.      Tie, ktoré tvoria telo anjela, rozdelíme na polovicu. Medzi ne vložíme krídla. Pod nimi telíčko znovu pevne priviažeme. Rozvinieme sukňu a nakoniec zastrihneme aj s krídlami do zvolenej dĺžky.
 
Vidíte sami, že tieto dve ozdôbky nie sú nijako zložité a preto by to pre vás mala byť hračka. K tomu všetkému si je môžete aj viac ozdobiť, napríklad na konce krídel anjela alebo na hroty hviezdy nanesiete zlaté alebo farebné trblietky. Použijete červenú alebo inak farebnú nitku. Vašim nápadom sa žiadne medze nekladú.
Ak sa vám aj napriek tomu nebude dariť vytvoriť tieto motívy, potom si môžete zájsť na tradičný jarmok, kde vám to radi predvedú.
Prajeme veľa šťastia pri vašom tvorení a krásne sviatky!