Hlodavce : Dokážu byť roztomilé?

Nie je náhoda, že tieto malé stvorenia ako je napríklad škrečok či morča nájdeme v skoro každom obchode pre zvieratá. Deti, ktoré túžia mať doma malého spoločníka sa o ne s radosťou starajú. Na rozdiel od psíka alebo mačky vôbec nie sú náročné pre starostlivosť a vaše ratolesti sa dokážu takto naučiť zodpovednosti. Nájdu sa však ľudia, ktorí ich nevystoja a už vôbec nie doma, aj keď sú tieto tvory v domácich podmienkach veľmi čistotné. Ak nazrieme hlbšie do sveta hlodavcov, nájdeme tam aj tvory, ktoré sú svojim vzhľadom nielen výnimočné, ale aj skutočne roztomilé !

myš

Paka nížinná
Tento hlodavec je malého vzrastu a na svojej červenohnedej srsti má po oboch bokoch malé biele bodky. Svojou srsťou sa teda podobajú nádherným mláďatkám diviaka. Svoj pôvod majú v tropických lesoch v Južnej a Severnej Amerike, no žijú aj na Yucatáne v suchších oblastiach. Paky žijú spolu v skupinkách a svoje teritórium a vyhrabané nory si obozretne strážia a poctivo značkujú. Zaujímavosťou je, že pri príchode nepriateľa začnú nekontrolovateľne chrochtať a vrčať, čo im umožňuje zväčšená lícna kosť.

hlodavec

Klokania myš – „Jerboa“
Toto pomenovanie vzniklo podľa ich správania a tiež vzhľadu. Táto skutočne malinká myška má obrovské uši a dlhý chvost s dlhými nohami pripomínajúcimi nohy klokana. Vďaka nim sa myš dokáže efektívne pohybovať skákaním a vie tak utiecť aj rýchlemu predátorovi, ktorým býva najčastejšie had, pretože obývajú púšte juhozápadných Spojených štátov. Existujú dva druhy takýchto myší – tmavá a bledá, ktoré sa odlišujú v starostlivosti o mláďatá. Bledá myš si pre výchovu a úkryt vyberá piesočnatejší príbytok, zatiaľ čo tmavá obľubuje skôr štrkovitý. Zvláštne je, že počas chladného počasia automaticky hibernujú v podzemí.

myška

Kapybara močiarna
Kapybara je najväčším hlodavcom spomedzi všetkých a vzhľadom pripomína nafúknuté chlpaté prasiatko neustále prežúvajúce steblá trávy. Ako je u hlodavcov charakteristické aj má štyri do oranžova sfarbené hlodavé zuby, ktoré rastú po celý život a prijímaním potravy sa obrusujú. Kapybara má však aj znaky iných zvierat, ktoré jej pomáhajú, napríklad pri plávaní vo vode alebo pri úkryte pred predátorom. Jej nevinný pohľad a ťarbavé telo, ktoré môžete vidieť v zoologickej záhrade, si iste zamilujete !