Ekonomické správanie pri predaji alebo nákupe bytu

Pri kúpe alebo predaji bytu či inej nehnuteľnosti treba byť veľmi opatrný a prihliadať k množstvu atribútov, ktoré vplývajú na hodnotu a následne na cenu nehnuteľnosti. Je dobré, ak sa poradíte s odborníkmi realitná kancelária v oblasti realít.

sieta

 
30% lokalita bytu 

Byty v centre nášho hlavného mesta majú najvyššiu hodnotu, za ním nasledujú väčšie mestá na Slovensku. Vyššiu sumu môžete žiadať za nehnuteľnosť v turistickom stredisku alebo v kúpeľnom meste. Čím lukratívnejšia lokalita, tým vyššia cena metra štvorcového nehnuteľnosti. Záleží na preferenciách kupujúceho, naopak predávajúci je nútený s cenou hýbať smerom dole alebo hore.

15% veľkosť bytu

Iba veľkosť bytu cenu neurčuje, ovplyvňuje ju viacero faktorov, napríklad dispozícia, lokalita a podobne. Väčšiu výhodu majú majitelia menších bytov, sú viac žiadané a lepšie sa prenajímajú alebo predávajú. 

6% vlastníctvo 

Vlastníctvo nehnuteľnosti nemusí nevyhnutne znamenať, že má vyššiu hodnotu ako napríklad ak je vlastníkom družstvo. Po splatení anuity je možné byt odkúpiť do vlastníctva. Klienti sa viac zaujímajú o nehnuteľnosti, ktoré možno odkúpiť bez hypotéky, len formou splácania nájmu.

7% stav domu

Stav celého domu, v ktorom sa byt nachádza, tiež vplýva na jeho cenu, medzi nízkoenergetickým a panelovým domom je veľký rozdiel, niekedy je to až do výšky 15%.

nemovitost

5% umiestnenie bytu

Byty na najvyššom podlaží bývajú najdrahšie, o prízemné  byty nebýva veľký záujem.  

10% stav a vybavenie bytu 

Byt pred predajom je najvýhodnejšie ponechať v existujúcom stave. Rekonštrukcia byt síce zhodnotí, ale v predajnej cene bytu sa to neprejaví.

8% doprava a parkovanie

Vo veľkomestách je parkovacie miesto veľkou výhodou a cenu bytu to môže aj podstatne zvýšiť.

10% dispozícia a orientácia bytu

Dispozícia bytu je dôležitá, cenu môžu znížiť prechodné izby či kúpeľňa spojená s toaletou. Svetové strany, na ktoré sú izby orientované, tiež zohrávajú svoju úlohu. Najlepšie je, ak je obývacia izba orientovaná na juh a spálňa na východ.

Ekonomické správanie pri predaji alebo nákupe bytu
5 (100%)1