Drsná záľuba menom Kendo

.


Čo je to Kendo ?
Kendo je japonské umenie boja s mečom. Je jedným z najznámejších bojových umení spolu s judo, sumo, aikido a karate. Od roku 2012 sa dokonca v niektorých krajinách vyučuje na telesnej výchove telesnej na stredných školách.

bojové umění

Kendo oblečenie a atribúty
Kendo nosí špeciálne oblečenie, ktoré sa nazýva „kendogi“ a skladá sa z kimona a hakama nohavíc. Ochrana sa skladá z čelenky, ochrany rúk a predlaktia, trupu, slabín a stehien. V kendo sa používa šinajský meč, ktorý je zložený zo zviazaných bambusových prúžkov.

samuraj

Pravidlá Kendo
Moderné súťaže kendo sa konajú v súlade s prísnymi pravidlami. Boj je vždy jeden na jedného. V hre musí byť súťažná oblasť štvorcová alebo obdĺžniková s dĺžkou strany 9 až 11 metrov. Pred začiatkom sa  šermiari musia skloniť pred seba, potom sa odtiahnu na tri kroky dozadu a príjmu pohotovostnú polohu, pričom držia bambusový meč.. Boj trvá obvykle 4 minúty, ďalší čas je daný na 3 minúty. Prípustné techniky a štrajky sú obmedzené. Sú útočné údery dvoch typov: sekanie a bodnutie. Sekanie – je aplikované na hlavu nepriateľa, na pravé zápästie kedykoľvek, na ľavé zápästie v čase zdvíhania ruky. Bodnutie môže byť aplikované iba na oblasť hrdla alebo hornej časti hrudníka.

.

meče

Body sú udeľované za porážku určitých oblastí súperovho tela vyššie uvedenými technikami. Ak rozhodca počíta úder, zdvihne vlajku.
Rozhodnutie o víťazstve či porážke sa vykonáva vo všeobecnosti v súlade s pravidlom, ktoré nazvali „Ippon-Shobu“ (systém troch bodov), atlét, ktorý získa prvé dva body v zápase, dostane výhru. Ale v prípade, že súťažiaci získa jeden bod, a v priebehu zápasu, druhý hráč nezíska žiadne body, aj on dostane výhru. Ak sa v priebehu zápasu, víťaz neurčí, potom víťazstvo môže byť udelené na základe žrebu alebo môže byť vyhlásené za remízu.
Hlavné bojové umenia, ktoré sú bežné v Japonsku sú: Kendo, Kyudo (lukostreľba), sumo, aikido karate Shaolin Kempo naginatou, jūkendō a iné.

Drsná záľuba menom Kendo
3.5 (70%)2
.