Čo robiť keď sa nám dymí z kachlí

Dymiaca piecka nie je nič príjemné. Stačí ak si interiéri vydymíme čo i len raz a zápachu sa budeme zbavovať nasledujúce týždne. Ak s týmto problémom bojujete i vy, vyskúšajte nasledujúce rady.
 
komín
 

  1. V prvom rade vyčistite vnútro piecky a taktiež všetky rúry. Na tento úkon budete potrebovať klasickú kefu na čistenie komínov. Je možné, že sa v ich vnútri bude nachádzať i stvrdnutá vrstva sadze. Bez obáv použitie nôž, alebo špachtľu. Pokúste sa odstrániť všetko čo sa dá. Pamätajte na to, že čím menší priemer majú rúry, tým horší ťah má piecka, čo spôsobuje dymenie.
  2. Ďalším na rade je komín. Ten musíte prečistiť taktiež. Opäť použite kefu. Problémom môžu byť i obyčajné pavučiny, v ktorých sa zachytili rôzne nečistoty, ako napríklad lístie, alebo samotná sadza.
  3. Problémom môže byť i zlý ťah komína. Základom je, aby sa na ňom nenachádzali žiadne otvory, alebo diery. Niekedy pomôže aj jeho zateplenie. Ak komín rýchlo chladne, zle ťahá a piecka dymí.

  1. V piecke nikdy nepáľte žiadne plastové, alebo iné umelé materiály. Patrí do nej iba čisté a chemicky neošetrené drevo. Vyhnite sa aj povoskovanému papieru. Všetky tieto materiáli, sa pri horené doslova lepia na vnútro rúr.
  2. Drevo, ktorým kúrite musí byť úplne suché. Vlhké drevo spôsobuje, že sa v rúrach a komíne nadmerne zrážajú pary, čím sa nám na nich usádza sadza. Drevom z ihličnatých stromov, by ste mali oheň iba zakladať, alebo ním kúriť iba raz za čas. Obsahuje totiž veľa živice, ktorá taktiež upcháva rúry i komín.

krb

  1. Môže sa stať, že vaše kachle dobre netesnia. S tým sa stretnete najme pri starších kúskoch. Aby nám z piecky nevchádzal dym, musí byť dokonale zaizolovaná. Na opravu používajte výhradne kachliarsky tmel. Po oprave musí dostatočne vyschnúť. Riaďte sa pokynmi na obale. Ak by ste zakúrili predčasne, tmel by popraskal a s opravami, by ste mohli začať od znova.
  2. Na vnútornej strane dvierok sa väčšinou nachádza tesniaca šnúra. Je vyrobená z nehorľavých materiálov, väčšinou sklenej vaty. Ak je rozpadnutá, kúpte novú a vymeňte ju. Vždy však kupujte iba originálne kúsky a žiadne náhrady. S ohňom sa riskovať naozaj neoplatí.