Ako správne fotografovať dieťa?

Tento článok je venovaný rodičom – amatérskym fotografom a budeme hovoriť o tom, ako správne fotografovať naše vlastné deti. Nebudeme hovoriť o fotografovaní detí iných ľudí, ale budeme sa zaoberať našimi vlastnými malými modelmi.

chlapci

Nuž, začneme s tým, že fotografovanie detí a dokonca aj v obmedzenom priestore bytu – nie je ľahká úloha! Napriek tomu doma chceme nasnímať  najviac záberov , pretože práve doma sa rozvíjajú mnohé zručnosti detí, ktoré my, rodičia, naozaj chceme zachytiť. Preto musíme získať silu, piť upokojujúci čaj a dostať sa k fotoaparátu.

·         Používajte prirodzené svetlo!
Roztiahnite záclony, zdvihnite žalúzie a otvorte dvere. Budete prekvapení, aké množstvo svetla môže byť vo vašej izbe.
·         Vyčistiť priestor!
V rodine, kde je aspoň jedno malé dieťa, môžeme každodenne pozorovať domáci efekt tornáda. Lego pod nohami na koberci, koníky na konferenčnom stole, loďky na gauči … Hračky nevyzerajú zle ale dajte pozor na to, aby to nevyzeralo len ako neporiadok.

kamera

·         Nefotografujte s bleskom!
Blesk skazí celkovú umeleckú hodnotu fotky. S najväčšou pravdepodobnosťou dostanete osvetlenú a lesklú tvár dieťaťa s červenými očami.
·         Zachyťte rast vašich detí.
 
Začnite každoročne tradíciu fotografovania detí na tom istom mieste. Za niekoľko rokov bude zaujímavé porovnávať obrázky – miesto sa nezmení a deti sa stanú odlišnými, staršími. Môžete z toho vytvoriť pekný film na pamiatku.
 
·         Fotografujte v prírode
Svet mimo okna je nekonečný a rôznorodý. V prírode je oveľa jednoduchšie nájsť vhodné prostredie, ktoré pridá čaro fotografií. Pamätajte na svetlo. Na ulici je najkrajšie svetlo za úsvitu alebo hodinu pred západom slnka. Pri snímaní vonku si dôkladne vyberte správne prostredie. Niektoré predmety, napríklad zvieratá, dajú fotografiám viac života a dynamiku, podobne ako  kvitnúce záhrady, zeleň alebo mestské atrakcie vytvoria krásne zázemie. Smelo do toho!