Ako sa zachovať vo finančnej tiesni.


Ste mladí a chystáte sa osamostatniť? Radi by ste si zaobstarali vlastné auto, alebo dokonca postavili dom? Ale nemáte dostatok peňazí na tak veľkú investíciu? Isté riešenie sa ponúka, ale nie je bez rizík. Financie sa dajú samozrejme požičať, ale je potrebné sa vyhnúť všetkým úžerníkom, neserióznym podnikateľom a všetkým podvodníkom. Overenie od koho si požičať alebo nie, je na prvom mieste.
počítání peněz
Prvou známkou, ktorá by nás mala upútať je skutočnosť, že nepoctivý požičiavateľ nestojí o reklamu a tak nemá webové stránky, neposkytuje ani prepracované informácie a kontaktov na neho je uvedených minimálne. Ďalším dôležitým krokom je overenie jeho činnosti, či má k požičiavaniu peňazí oprávnenie. A v neposlednom rade sa popýtajte po známych, či nemá s tým, či oným poskytovateľom nejaké skúsenosti. Súčasne je však veľmi nutné sa na pár vecí spýtať sami seba:
 malá pokladna
a)      Zvážte, či pôžičku naozaj nutne potrebujete a pôžičkou financujte len tie veci, ktoré budete užívať dlhšie, než je splatnosť samotnej pôžičky. Nepožičiavajte si na darčeky, dovolenky, drahšie telefóny a už vôbec nie na splácanie inej pôžičky.
b)      Spočítajte si, či ste zo svojich príjmov vôbec pôžičku schopní splácať. Zistíte to jednoduchým odčítaním vašich bežných výdavkov od príjmov. Ak je rozdiel malý, premýšľajte, kde by sa dalo ušetriť.
c)      Nezabudnite myslieť a udržiavať si dostatočnú finančnú rezervu. Tá by Vám mala vystačiť, pri náhlom výpadku príjmov, minimálne na pol roka.
d)     Finančné ponuky vždy starostlivo porovnávajte a nevoľte nikdy prvú ponuku, ktorá sa Vám dostane do ruky. Dobre si porovnajte RPMN a poplatky za predčasné splatenie pôžičky alebo úveru.
e)      Ako už bolo povedané v úvode, požičiavajte si len od značkových poskytovateľov. Tie spoznáte tak, že má všetky potrebné povolenia, chová sa transparentne, dokáže poradiť a nahliada do registrov.
f)       Pred podpisom si veľmi starostlivo a radšej dvakrát, preštudujte všetky dokumenty, vrátane podmienok.
g)      Podpisujte len zmluvu, ktorej plne rozumiete. Ak máte, určité pochybnosti, opýtajte sa, alebo si nechajte poradiť od nezávislého poradcu.
h)      V prípade, že Vám seriózne poskytovateľ peniaze odmietne požičať, zamyslite sa, pretože ho k tomu určite vedú niektoré skutočnosti a peniaze si nepožičiavajte inde.
i)        Splátky sa snažte platiť včas a s určitou časovou rezervou. Ak nastane problém, ihneď komunikujte s finančnou inštitúciou o riešení vzniknutej situácie, napr. vytvorením splátkového kalendára.