Všeliek


Meno levanduľa pochádza z francúzskeho slova umývať. V staroveku sa používala najmä do kúpeľov a na kozmetické účely. Slúži najmä ako upokojujúci prostriedok pri ťažkostiach nervového systému. Čaj z levandule pomáha pri nespavosti, nervovej slabosti a bolestiach hlavy. Poradí si aj s triaškou alebo migrénou.
bělásek na květině
Dôležité uplatnenie nachádza levanduľa pri vonkajšom použití vo forme levanduľového oleja. Natieranie boľavých miest levanduľovým olejom prekvapivo pomáha pri reumatizme, po úrazoch, pri vykĺbeniach, natrhnutých svaloch, bolestiach a zápaloch nervov. Olej lieči aj vredy, infikované rany a povrchové zápaly. Levanduľová kúpeľ s pridaním rozmarínu zlepšuje krvný obeh a celkovo oživuje organizmus dospelých aj detí.
A takto by sme mohli pokračovať ďalej.


Cítiš, ako vonia domov?

V posledných rokoch je veľmi obľúbená táto rastlinka, ktorá je typická najmä pre francúzsku Provence. Má veľmi nežné aróma a krásne svetle fialkové kvetenstvo. Hojne ju pestujeme na balkónoch, terasách a vysádzame na záhradách. Okrem toho, že zdobí naše okolie a vyzerá krásne usušená vo vázičke, má aj liečivé a antiseptické účinky, používa sa v kozmetike aj gastronómii a odpudzuje napríklad mole.
voňavé polštářky
Ak máte šikovné ruky, môžete si vyrobiť napríklad levanduľové srdiečko, ktoré umiestnite do vašej skrine a vaše oblečenie bude krásne voňať a žravé motýle sa ho ani nedotknú.

Budete potrebovať kúsok fialovej plsti, bavlnku, sušené kvety levandule, ihlu, nožnice, formičky na pečenie v tvare srdiečok a podložku.


Ako budeme postupovať?

·        Srdiečka môžete kresliť od ruky alebo použiť formičku, aby boli úplne dokonalé. Na jedno srdce si pripravte dva motívy a môžete začať obkresľovať.
·        S plsti vystrihnite dve srdiečka. Môžete použiť obyčajné nožnice alebo entlovacie. Tento materiál sa našťastie príliš nestrapká, takže ho nemusíte lemovať ani nijako obšívať. Prácu s plsťou zvládnu dokonca aj malé deti.
·        Predný aj zadný diel môžete ozdobiť jednoduchú výšivkou. Motív je len na vašej fantázii a vkusu. Najviac sa vám bude hodiť kontrastná biela bavlnka.
·        Potom obe časti po obvode zošite z dvoch tretín. Cez zvyšný otvor naplňte sušenou levanduľou a uzavrite predným stehom. V hornej časti vyrobte pútko pre zavesenie na ramienko.

Uvidíte sami, akú budete mať radosť, keď sa vám dielo podarí. Budete mať peknú dekoráciu a navyše užitočnú.