Prečo sú prínosom nízkoenergetické domy

Nízkoenergetické domy sú dnes pomerne populárnymi, viete však aké sú ich prednosti a čo je ich podstatou? Samotný výber medzi jednotlivými typmi domov je jedine na samotnom majiteľovi, a tak musí plne zvážiť dôležitosť jednotlivých kritérií. Cena a vzhľad by nemali byť ani zďaleka jedinými kritériami a v súčasnosti je taktiež potrebné myslieť na životné prostredie, energetickú náročnosť a ekologickú stránku všetkých použitých materiálov. Tieto skutočnosti sú v praxi tými hlavnými dôvodmi, prečo čoraz viac zákazníkov vyhľadáva práve nízkoenergetické domy a rozhodne sa ich aj postaviť.
moderní dům

Nízkoenergetické domy a kvôli čomu sú tak obľúbené


Obľúbenosť nízkoenergetických domov rastie rok čo rok a v nadväznosti na európske smernice z oblasti energetickej hospodárnosti budov je ich výstavba správnym riešením pre nás všetkých. Požiadavky pri nízkoenergetických domoch sú viaceré a záujemcovia o ich výstavbu by nemali odsúvať ani jednu z nich na vedľajšiu koľaj. Nízkoenergetickými domami sú však len také, pri ktorých navrhovaní a výstavbe sa myslelo na tepelné mosty a izoláciu, úspornosť okien, vzduchotesnosť, ovládateľné vetranie a taktiež na rekuperáciu tepla.

nový dům

Súčasťou nízkoenergetických domov je tiež teda správny výber okien a týmto sa je nutné zaoberať už pri projektovaní nehnuteľnosti. Počas zimných mesiacov je však dôležité zabezpečiť interiéru dostatok svetla, v dôsledku čoho je priestoru tiež poskytnuté teplo. Naproti tomu je tu leto, počas ktorého je situácia opačná a v tomto období je požiadavkou práve zamedziť prehrievaniu. Štandardom je pri nízkoenergetických domoch okno, ktoré je vybavené izolačným trojsklom a izolovaným rámom. Na rodinnom dome však môžete mať akokoľvek kvalitné okno, tak pokým nebude zabezpečená jeho dokonalá inštalácia, nebude si plniť svoju funkciu na 100%. Dôležitým je teda aj osádzanie okien a tomuto procesu je nutné venovať nemalú dávku dôslednosti a pozornosti. Pozor je potrebné dávať najmä na napájanie okenného rámu na vzduchotesnu rovinu a správne spojovacie prostriedky dokážu zamedziť prieniku studeného vzduchu dnu na veľmi dobrej úrovni.

Čas na výstavbu takéhoto domu je nepomerne kratší ako v prípade tehly alebo iného materiálu. Samotnú hrubú stavbu je však možné zvládnuť už za pár dní. Nakoľko teplo uniká predovšetkým cez strop a strechu domu, tak tá by mala skutočne spĺňať tie najnáročnejšie nároky.

Pre viac informácií kliknite na webovú stránku https://odzakladov.sk/.