Dotácia na fotovoltaiku pre domácnostiV dnešnej dobe je dotacia na fotovoltaiku výborným spôsobom ako podporiť ľudí k zavedeniu ekologickejších a pre životné prostredie priaznivejších spôsobom na využívanie elektrickej energie v domácnostiach. Rodiny, ktoré sa rozhodli stavať novostavbu či rekonštruujú dom či byť dotáciu na fotovoltaiku určite ocenia. Aby im však bola dotácia na fotovoltaiku schválená musia spĺňať určité štátom stanovené podmienky. Dotácia sa dá pritom získať aj na tepelné čerpadlo, veterné turbíny, slnečné kolektory alebo kotle na biomasu.

Fotovoltický Systém

Dotácia na fotovoltaiku z európskych a štátnych zdrojov

Dotácia na fotovoltaiku je zameraná na podporu inštalácie malých zariadení v rodinných a bytových domoch. Je to z toho dôvodu aby občania Slovenskej republiky viac využívali obnoviteľné zdroje energie. Dotácia na fotovoltaiku vznikla na základe projektu Zelená domácnostiam od Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry. Dotácie budú hradené zo zdrojov európskej únie a štátneho rozpočtu. Každý kto stavia alebo renovuje bytový či rodinný dom by si mal podrobne naštudovať čo všetko potrebuje aby dotáciu na fotovoltaiku alebo iný typ obnoviteľnej energie dostal. Bola by veľká škoda ak by niekto túto možnosť nevyužil. Avšak netreba zabudnúť, že o dotáciu formou poukážok zatiaľ nie je možné požiadať. Následne, ak spĺňate sa môžete do projektu zaregistrovať. Ak máte konkrétne otázky, neváhajte sa na odborníkov zo spoločnosti Zelená domácnostiam ozvať a oni Vám ochotne poradia a zodpovedajú na Vaše otázky a dotazy.

Čo to vlastne fotovoltaika je?

Fotovoltaika je obor, ktorý sa zaoberá procesom premeny svetla na elektrickú energiu. Pričom slovo foto znamená svetlo a slovo volt znamená jednotka elektrického napätia. Je obdivuhodné ako dokonale dokáže v súčasnosti človek využiť všetky zdroje prírody. Pričom to prírodu vôbec nezaťažuje. Objaviteľom fotovoltaiku je Alexander Bercquerel a to už v roku 1839. Fotovoltaické panely tvoria zoskupené fotovoltaické články. Najrozšírenejšími fotovoltaickými panelmi na súčasnom trhu sú panely kremíkové. Podľa spracovania kremíku môžu fotovoltaické články byť monokryštalické, polykryštalické alebo amorfné. V praxi sa najčastejšie používajú monokryštalické panely, ktoré majú tvar čierneho osemuholníka. Fotovoltaický panel je schopný produkovať elektrickú energiu aj bez priameho slnečného žiarenia.

solární panely

Fotovoltaické panely môžeme v uliciach slovenských či svetových mestách a obciach stretávať čím ďalej tým viac. Nachádzajú sa napríklad aj na obchodných a nákupných centrách, poliach, voľných priestranstvách alebo aj na vysokohorských chatách. Jednoducho fotovoltaické panely treba využiť všade kde sa dá a dotácie na fotovoltaiku môže byť ďalšou motiváciou ísť do tohto typu zdroja energie. 

Dotácia na fotovoltaiku pre domácnosti
Ohodnoťte příspěvek