Bolesť kolena

Nepríjemná bolest kolena vie potrápiť nie jedného profesionálneho alebo amatérskeho športovca. Dokonca sa objavuje aj u ľudí s minimálnou fyzickou námahou a postihuje všetky vekové kategórie. Niet sa čomu čudovať, koleno patrí medzi najzaťažovanejšie kĺby v ľudskom tele, pretože ho používame prakticky každodenne. Správne fungujúce kolená je potrebné mať pri chôdzi, behu, chodení po schodoch a podobne. Bolesť kolena sa dá však zmierniť vhodnými výživovými doplnkami, gélmi alebo masťami. Takéto výživové doplnky by však mali obsahovať účinné látky, ktoré bolesť kolena zmierňujú.

teploměr

Účinné látky proti bolesti kolena:

· Kyselina hyaluronová– je priehľadná látka, ktorá má vybornú schopnosť viazať vlhkosť. Táto kyselina dokáža nasať tisícnásobné množstvo vody, ako sama váži. Kyselina hyaluronová zodpovedá za viskozitu a hustototu kĺbovej tekutiny, ktorá pôsobí na kĺby ako olej. Keď jej majú kĺby málo zvyknú sa o seba trieť a následne bolieť. Vďaka tejto kyseline sa docieli postupné zvlhčovanie napríklad aj kolenného kĺbu. Bolesť kolena sa pri pravidelnom používaní tejto kyseliny stáva znesiteľnejšou. Kyselina hyaluronová má svoje použitie tiež v medicíne či kozmetickom priemysle.
· Vápnik – je neodmysliteľnou súčasťou našich zubov a kostí. Bez dostatočného množstva vápniku by nefungovalo správne srdce, nervy a tiež aj systém zrážanlivosti krvi. Vápnik je minerál, ktorý naše kĺby, kosti, svaly a zuby potrebujú na správne fungovanie. Vápnik slúži tiež na prevenciu proti krivici či zmäkčovaniu kostí. Denná spotreba vápniku u dospelého jedinca sa pohybuje okolo 1,5 g.
· Kolagén– je dôležitá bielkovina, ktorá hrá v ľudskom organizme významnú úlohu. Vďaka jej dostatočnému množstvu v tele sa zaistí správne fungovanie väzív, kĺbov a chrupaviek. Výborne sa tiež hodí pri problémoch s nechtami a vlasmi, pretože im zabezpečí pružný a pevný stav.
· Vitamín D– tento vitamín je prispieva k vstrebaniu vápnika a fosforu, ktoré na bolesť kolena pôsobia upokojujúco. Taktiež sa hodí na budovanie imunitného systému u človeka.

kolena

Proti bolesti kolena či bolesti kĺbov sa tiež odporúča piť dostatočné množstvo tekutín, vyvážená strava bohatá na minerály a vitamíny, správne držanie tela, optimálna hmotnosť, pravidelný pohyb, vhodná obuv a tiež sa vyvarovať úrazom.
Bolesť kolena netreba v žiadnom prípade podceňovať. Ak sa vyskytuje iba z času na čas hovorí sa o akútnej bolesti, ale ak bolesť kolena trvá aj niekoľko týždňov či mesiacov ide o bolesť chronickú. Pri chronickej bolesti je už nevyhnutné vyhľadať odborníka. Na zmiernenie bolesti kolena blahodarne pôsobia výživové doplnky so spomenutými účinnými látkami. Takéto výživové doplnky ponúka aj internetový obchod www.dacompharma.sk, ktorý má bohatú ponuku aj ďalšieho sortimentu proti bolesti kĺbov, kolien či svalov.