Apple ako príklad podnikania


No schválne, ak napíšem slovo Apple, spomenuli ste si na jablko, alebo počítač, či mobil? Ja si myslím, že niektorí spomenuli skôr na tú elekronickú podobu. Ako to firma s takýmto názvom mohlia dotiahnuť tak ďaleko, že si pod týmto názvom predstavíme skôr elektroniku, než zdroj vitamínov?

pc

Určite to nebolo jednoduché a tento smer podnikania mal i niekoľko ťažkých období a situácií, kedy bolo skoro existenčne dôležité, akou cestou sa podnik vydá, aby zle nezabočil a nadobro nezmizol z tohto sveta bez pamiatky.
V prvom rade šlo o spojenie dvoch študentov, ktorí mali záľubu v elektronike bez toho, aby na nej zarábali. O techiku sa začala zaujímať čím viac častejšie, až jej venovali všetok čas. Štúdium sa skončilo a títo dvaja v tom čase “ hippies“ Jobs a Wozniak skonštruovali prvý počítač, ktorý však ocenili iba znalci.

telefon

Investori toho obdobia pre počítače a hippies nemali pochopenie. Počítač považovali za vec, ktorú nedokážu nikomu predať, pretože jej nerozumejú a nedokážu, alebo skôr nechcú vrážať do reklamy. Nevedia ten produkt totiž niekomu vnútiť, pokiaľ mu sami nerozumejú a počítač aj tak v tej dobe skoro nikto nepoužíval. Naviac investorom nerobilo zrovna dobré meno, pokiaľ za nimi neustále chodili bradatí a vlasatí ľudia v džínsoch.

No toto tých dvoch neodradilo. Pravidelne chodili na stretnutia počítačových nadčencov a vždy boli jasnými, bezkonkurenčnými hviezdami. Všetci im venovali hodiny pozornosti. Svojim počítačom a projektami vždy ohromili celú miestnosť. Takže o chvíľu prišiel za nimi začali prichádzať investori sami, tentokrát totiž zbadali, že o počítač bude obrovský záujem verejnosti.

tablet

Teraz si podmienky diktovali Jobs a Wozniak. Behom krátkej doby sa z nich stali milionári a ich odkaz a plány pretrvávajú doteraz.
Zaujímavý fakt- Jobs jedno obdobie zamestnal vtedy ešte neznámeho Billa Gatesa, ktorý následne začal s projektom Windows vo svojej firme Microsoft.