Akú si kúpiť posteľnú bielizeň?

Spálňa, miestnosť, kde sa po náročnom dni tak radi vraciame. S istotou môžem tvrdiť, že je to jedno z najpríjemnejších a najobľúbenejších miest v celom byte či dome. Práve preto netreba podceniť výber tej správnej posteľnej bielizne, nato aby sme sa v posteli cítili čo najlepšie. Kvalitu nášho spánku ovplyvňuje postelna bielizen. Posteľná bielizeň môže byť vyrobená predovšetkým z bavlny, saténu a napríklad zo syntetických látok.
 
hotelový pokoj

Posteľná bielizeň z hladkej bavlny

 
Je to určite nestarnúcou klasikou, ktorá sa môže využívať celoročne. Medzi najlepšie vlastnosti bavlny, je to, že najlepšie absorbuje pot, je mäkká, pružná a hrejivá. Výroba bavlny je daná pravidelným previazaním osnovaných útkových nití. Hustota je 120-140g/m2. Obliečky, ktorých hustota tkania je nižšia a redšia, majú nízku životnosť. Lesk a hladkosť tkaniny sa ovplyvňuje technologickými postupmi ako napríklad kalandrovanie, ktoré taktiež vylepšuje celkové vlastnosti posteľnej bielizne.
 

Zapínanie posteľnej bielizne

 
Najčastejšie využívaným zapínaním sú gombíky. Avšak zipsy sa tiež tešia veľkej priaznivosti. Sú rýchle ale pri prudkom trhnutí sa môžu zaseknúť.
 

Krepová posteľná bielizeň

 
Niektorí im milujú, iní nenávidia. Pri krepových obliečkach sa striedajú hladké a zvrásnené vzory, ktoré nemusia byť každému príjemné na telo. Požadované zvlnenie sa dosahuje pomocou aplikácie hydroxidu sodného čo sa nazýva proces lúhovania. Pri výrobe tohto typu posteľnej bielizne je dôležité venovať pozornosť kvalite tkaniny. Výhodou týchto obliečok je, že ich po ich vypraní netreba žehliť.
 

Saténová posteľná bielizeň

 
Ide o luxusnejší variant, pretože sú veľmi príjemné na dotyk, lesklé a s vysokou pevnosťou a farebnou stálosťou. Najkvalitnejšia posteľná bielizeň sa vyrába zo 100% česanej dlhovláknitej a mercerovanej bavlny. Dnes sa trhu môžeme naraziť aj na saténové obliečky vyrobené z polyestru, ktoré prinášajú chladivosť, kĺzavosť a dokonca elektrizovanosť.
 barevné povlečení

Flanelová posteľná bielizeň

 
Zo všetkých typov bielizne patria medzi tie najhrejivejšie. Ich najefektívnejšie využitie je práve v chladnejších mesiacoch, pretože výborné izolujú a poskytujú teplo. Taktiež efektívne sajú pot. Pokiaľ sú vyrobené zo 100% počesanej bavlny, sú na dotyk jemné a hebké.
Akokoľvek sa rozhodnete, je pri starostlivosti o obliečky nevyhnutné prať šetrne a dodržiavať pokyny dané výrobcom vyznačené symbolmi na všitej etikete, ktorá je súčasťou každej súpravy. Pokiaľ sa budete správne starať o posteľnú bielizeň, zaručí vám to udržanie krásnej farby a ich tvaru.